Trump'ın göçmen yasağı en çok çocukları vuruyor

Trump'ın göçmen yasağı en çok çocukları vuruyor

Birleșmiș Milletler'in hazırladığı bir rapor, Trump'ın göçmen yasağının en çok çocukları etkilediğini ortaya koydu.

ABD Başkanı Trump’ın hayata geçirdiği göçmen yasağı en çok yardıma ihtiyacı olan çocukları vuruyor. Russell Goldman’ın nytimes.com’da yer alan haberine göre, Birleșmiș Milletler’in (BM) hazırladığı bir raporda, uluslararası acil yardıma en çok gereksinim duyan çocuklar, Trump’ın ABD’ye giriș yasağı getirdiği yedi ülkeden beșinden geliyor. Bu rapor Salı günü kamuoyuna duyuruldu; ancak rapordaki bilgiler, Trump’ın emrinin yayınlanmasından haftalar önce derlenmiș.

UNICEF, Birleșmiș Milletler Çocuk Fonu bu yıl varlıklı ülkelerden, açlık çeken, yerinden yurdundan edilen, çatıșmalı bölgelerde bulunan, hastalık sorunu olan ve diğer acil insani gereksinimleri olan milyonlarca çocuk için kullanmak üzere 3.3 milyar dolar para yardımında bulunmalarını istedi.

Paranın önemli bir kısmı (yaklașık yüzde 40’ı) mülteci olan ve ülkelerinde yașamayı sürdüren Suriyeli çocuklar için kullanılacak. Trump’ın, kongrenin kendisine verdiği yetkiye dayanarak verdiği emir sonucu hiçbir Suriyeli ABD’ye giremeyecek.

UNICEF’in raporunda, çocukların en çok risk altında olduğu diğer ülkelerin Trump’ın yasaklı listesinde bulunan Irak, Somali, Sudan, Yemen ve listede bulunmayan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etyopya, Nijerya ve Güney Sudan olduğu belirtiliyor. Öte yandan Trump’ın bu talimatı ulusal kökeni ne olursa olsun tüm mültecileri kapsıyor.

Bir mülteci yardım örgütü olan Uluslarası Kurtarma Komitesi Bașkan Yardımcısı Jennifer Sime, “Bu, yasaktan en çok etkilenenlerin dünyada en savunmasız konumda bulunan, terörden kaçan kadın ve çocuklar olduğunu ortaya koyuyor. Amerika, mültecilerin yerleștirilmesi konusunda oynadığı önder rolünden uzaklașıyor; Bunun bedelini mülteciler ödüyor. Șimdiye kadar ABD’ye yerleștirilen Suriyeli mültecilerin yarıya yakınını 14 yașın altında çocuklar olușturuyor. Bu çocuklar Halep gibi yıkılmıș kentlerden geliyor. Bunlar IŞİD’den, Esad’ın bombalarından kaçıyor; ABD de onlara sırt çeviriyor” diyor.

UNICEF’e en fazla yardım veren ülke olan ABD, 2016’da bu kurulușa 400 milyon doların üzerinde bağıșta bulundu. Öte yandan, eski bir Amerikan diplomatı olan UNICEF direktörü Anthony Lake, bu durum karșısında, geçen haftadan yani bu yasak yürürlüğe girdiğinden bu yana dikkat çekeci bir șekilde sessiz kaldı.

BM, Suriye´de 6 yıldan bu yana süren savaș nedeniyle yerinden yurdundan olan çocuklara yardım için yaklașık 1 milyar dolara gereksinim duyulduğunu belirtiyor.

Suriye Mülteci krizini “2. Dünya savașından bu yana yașanan en büyük insani kriz” olarak nitelendiren UNICEF, Suriye´ye komșu ülkelerde yașayan 2.2 milyondan fazla çocuğun  bulunduğunu bildirdi.

Yine örgütün, hala savașın yakıp yıktığı ülkelerde yașayan 5.8 milyondan fazla çocuk için 300 milyon doların üstünde yardım talebi var. Örgüt bu paranın büyük bir kısmının su, sağlık, temizlik ve tıbbı yardım için kullanılacağını bildiriyor.

YEMEN

UNICEF, iç savaș yașayan ve ciddi bir açlık sorununa maruz kalan Yemen’de yaklașık 200 milyon dolarlık yardım arayıșında. Örgüt, bu paranın büyük bir kısmının 6.9 milyon çocuk için kullanılacağını söylüyor.

IRAK

Irak’ta 5.1 milyondan fazla çocuğun yardıma gereksinimi var. Bu çocukların dörtte biri ülkelerindeki savaș nedeniyle yerinden yurdundan edilmiș durumda. BM, 5 yașın altındaki 5 milyondan fazla çocuğa çocuk felci așısı yapmakta kullanılacak yaklașık 160 milyon dolar bulma çabasında.

SUDAN

BM, 5 yașın altında olan ve yetersiz beslenen iki milyondan fazla Sudanlı çocuğa yardımda bulunmayı planlıyor. UNICEF, büyük bir kısmı beslenme programlarında kullanılmak üzere 100 milyon doların üzerinde bir para arayıșında.

SOMALİ

Somali’de kronik insani kriz durumunun sürdüğünü bildiren UNICEF, bu ülkede 5 yașın altında tahminen 850 bin kadar çocukta akut beslenme bozukluğu söz konusu olduğunu ve bunun için 2017’de 60 milyon doların üzerinde bir paraya gereksinim duyduğunu söylüyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net