ABD'den İran'a ekonomik yaptırım

ABD'den İran'a ekonomik yaptırım

ABD Hazine Bakanlığı, hafta içinde balistik füze denemesi yapan İran'a yönelik yeni yaptırımları devreye soktu.

Donald Trump yönetimi İran'ın balistik füze programına katkı sağladıkları gerekçesiyle bazıları Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan ve Çin'de olmak üzere 12 kurum ile 13 bireye ekonomik yaptırım uygulama kararı aldı.

Sputnik'in haberine göre; ABD Hazine Bakanlığı'nca yaptırım kararı alınan şirketler arasında İran Devrim Muhafızları ile bağlantısı olduğu iddia edilen Lübnan'daki 4 adet şirket de bulunuyor. Açıklamada “Hazine Bakanlığı Hizbullah ile çalışan İran Devrim Muhafızları'nın bir destek ağını belirledi. Bunlar arasında İran Devrim Muhafızları yetkilisi Deghan İbrahimi ve yardımcıları Muhammed Abdülamir Farhat ve Yahya el Hacc ve Lübnan'daki bazı şirketler bulunuyor” dedi.

ABD Hazine Bakanlığı, İran'ın balistik füze programı nedeniyle yeni yaptırımlara da hazır olduğunu vurguladı.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisinden (OFAC) direktör vekili John Smith “Bu tarz davranışlara yönelik ekonomik yaptırımlar da dahil tüm uygun araçları kullanmayı sürdüreceğiz” dedi.

ABD Başkanı Trump daha önce ‘İran ateşle oynuyor’ demiş ve kendisinin eski Başkan Barack Obama kadar ‘kibar’ olmayacağını söylemişti.

Çarşamba günü de ABD Ulusal güvenlik Danışmanı Michael Flynn İran'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi anlaşmalarını ihlal etmekle suçlayıp İran'ı uyarmıştı. Tahran yönetimi salı günü Semnan kenti yakınlarında bir balistik füze denemesi gerçekleştirmişti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net