Alevilerden tepki: Anayasa teklifi Aleviler için felaket

Alevilerden tepki: Anayasa teklifi Aleviler için felaket

Anayasa değişikliğini 'Aleviler için felaket' olarak niteleyen HBVAKV Başkanı Dr. Tuncer Baş, 'Alevilerin büyük çoğunluğu ‘hayır’ diyecek' dedi. 

Anayasa değişikliği teklifini “Aleviler için felaket” olarak niteleyen Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Dr. Tuncer Baş, “Alevilerin büyük çoğunluğu ‘hayır’ diyecek” dedi. 

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Dr. Tuncer Baş, AKP ve MHP’nin oyları ile Meclisten geçen ve ‘başkanlık sistemi’ni içeren anayasa değişikliği referandumuna ilişkin Alevilerin bakışını değerlendirdi. 

‘KONTROL MEKANİZMASI YOKTUR’

Değişiklik ile tüm karar mekanizmalarının tek kişinin elinde olacağını söyleyen Baş, “Burada bir kişi seçeceğiz. Ülkeyi yönetecek ve bu kişi hiçbir şekilde yargılanmayacak. Hem milletvekilleri listesini yapacak, hem de yürütmeyi belirleyecek. Ancak bize göre yönetim sistemlerinde kontrol mekanizmaları olmalı. Sözü edilen ‘Türk tipi başkanlık sistemi’nde hiç bir kontrol mekanizması yok” diye belirtti. 

Alevilerin ‘hayır’ deme gerekçelerini söyleyen Baş, “Yargının bu kadar siyasallaştığı ve bir otorite-ye bağlandığı yerde, yasalar Aleviler için olmayacak. ‘Evet’ çıkması durumunda sadece Aleviler için felaket olmayacak, herkes için olacak.  Mevcut yasal garantiler adı altında biz eşit yurttaşlığı elde edemiyorsak, kişisel eğilimler ile eşit yurttaşlığı elde edemeyiz. Bundan dolayı Aleviler kesinlikle ‘hayır’ diyecekler.” dedi. (Ankara/DİHABER)

www.evrensel.net