03 Şubat 2017 20:48

Demirtaş'ın tahliyesi reddedildi, davanın nakli istendi

Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk incelemesini değerlendiren mahkeme, tahliye talebini reddederken, davanın başka bir ile nakledilmesini talep etti. 

Paylaş

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatlarının her ay düzenli olarak yaptığı tutukluluk incelemesi talebi Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlandı. 142 yılla yargılanan Demirtaş’ın dosyasını inceleyen mahkeme, “İstinat edilen suçların sayı ve yoğunluğu, nitelikleri ve suçların sübutu halinde verilmesi muhtemel cezanın dikkate alınarak tutukluluk halinin devamına” karar verdi. 

İLK DURUŞMA REFERANDUMDAN SONRA

Mahkeme Demirtaş’ın ilk duruşmasının da referandum sonrasına denk gelen 28 Nisan’a verdi. Mahkeme ayrıca Demirtaş’ın duruşma günü SEGBİS üzerinden hazır edilmesi talimatını Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi idaresine gönderdi. 

DAVANIN NAKLİ TALEP EDİLDİ

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Demirtaş’ın duruşmasının başka bir şehirde görülmesi talebinde de bulundu. Mahkeme, “Sanığın yargılamasının Diyarbakır ilinde yapılması halinde kamu güvenliği açısından tehlikeye atılması ihtimaline binaen CMK’nin 19. Maddesi uyarınca davanın naklinin değerlendirilmesi hususunda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na müzekkere yazılmasına” karar verdi. (DİHABER)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kafeteryaya gerçek kürk giyenlerin girişi yasaklandı

SONRAKİ HABER

Tireli’yi darptan tahliye oldu; çocuk istismarından tutuklu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...