Maaş ve ücretlerde  ilk ayda deprem!

Maaş ve ücretlerde ilk ayda deprem!

Ocak ayında enflasyondaki yüksek artış maaş ve ücretlere yapılan yeni yıl zamlarını daha ilk aydan eritti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yılın ilk enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre ocak ayı tüketici enflasyonu (TÜFE) yüzde 2.46 arttı. Piyasalardaki genel beklenti TÜFE’nin ocak ayında yüzde 1.76 artacağı yönündeydi.

Enflasyonun beklentilerin üzerinde artmasıyla, ücret ve maaşlara 2017 yılı için yapılan zamlar ilk ayda eridi. Ocak enflasyonu 2.46 olunca, 3 milyon memura yapılan yüzde 3’lük zammın nedeyse tamamı eridi. 12 milyon emekliye yapılan 4.73’lük zammın ise yarısı... 5 milyon asgari ücretliye yapılan yüzde 8’lik zammın ise üçte biri ilk ayda eridi. Milyonlarca çalışanın gelirinde ağır bir erozyon yaşandı.

ÇİFT HANEYE SÜRÜKLENİYORUZ

Yıllık tüketici enflasyonu yüzde 9.22 olarak açıklandı. Enflasyonun çift haneye dayanması üzerine açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Selin Sayek Böke, “Türkiye artık enflasyonda ‘çift hane dönemine’ yeniden sürüklenmektedir. Bir yandan iktidarın yarattığı belirsizlik ve güvensizlik nedeniyle Türk Lirasında yaşanan değer kaybı, diğer yandan da enflasyonda yaşanan sürekli artış nedeniyle, artık 80 milyon olarak hepimiz daha fakiriz” dedi.

Böke yazılı açıklamasında şunları kaydetti: “Ekonomide son bir haftada açıklanan veriler ve yaşanan gelişmeler, ekonomik gidişatın vahametini ortaya koymaya devam ediyor. İktidarın, tüm sessiz kalma ve hiçbir sorun yokmuş gibi davranma ısrarına rağmen, her gün ekonomimizin içinde bulunduğu kritik durumu ortaya koyan gelişmeler yaşıyoruz. Ocak ayı enflasyonu, yıllık bazda yüzde 9.22’ye çıktı. Türkiye artık enflasyonda ‘çift hane dönemine’ yeniden sürüklenmektedir. Hafta başında açıklanan turizm verileri, Türkiye’nin sadece 2016 yılında turizm gelirlerinin yüzde 30’unu, yani üçte birini kaybettiğini ortaya koydu. Ekonomiye güven şu anda son 8 yıldan, yani 2009 kriz yılından bu yana, en düşük seviyesinde”.

DEVAMININ GELECEĞİNİN GÖSTERGESİ

Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) Ocak’ta yüzde 3.98 yükseldi. Yıllık bazda ise yüzde 13.69 artış gösterdi.

Firmalar talep düşüklüğü nedeniyle üretimin maliyetinin tamamını fiyatlara yansıtamasalar  da, maliyetteki artışın bir kısmı önümüzdeki dönem zam olarak fiyatlara yansıtılmaları  kaçınılmaz.

Veriler ve gelişmeler, 2017’nin ilk Enflasyon Raporu’nda, yıl sonu için enflasyon tahminini 1.5 puan artırarak yüzde 8.0’e çıkaran Merkez Bankası’nın yine hedefini tutturamayacağını gösteriyor.  

Döviz kurlarındaki hızlı artışın etkisi, soğuk  hava koşullarının meyve sebze üretiminde ve ulaşımında getirdiği zorlukların yansıması gibi etkenler önümüzdeki günlerde cep yakacak.

Beyaz eşyada Nisan ayına kadar ÖTV oranı yüzde 7 yerine yüzde 0 olarak uygulanacağı, aynı şekilde mobilya ürünlerinde KDV oranı ise yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak belirlendiği açıklandı. Söz konusu düzenleme, tüketim artışı sağlarsa, enflasyonu tetikleyebilir. Özellikle mart ve nisan aylarında enflasyonun yüzde 11’lere yaklaşma ihtimali oldukça yüksek!

EN ÇOK ARTIŞ GIDADA

Aylık en yüksek artış gıda ve alkolsüz içeceklerde oldu. Ana harcama grupları itibariyle 2017 yılı ocak ayında endekste yer alan gruplardan sağlıkta yüzde 4.66, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 4.25, ulaştırmada yüzde 3.24 ve eğlence ve kültürde yüzde 2.39 artış gerçekleşti.

Ana harcama grupları itibariyle 2017 yılı Ocak ayında endekste yer alan gruplardan sadece giyim ve ayakkabı grubunda yüzde 6.99 oranında düşüş gerçekleşti.  (EKONOMİ SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER enflasyon