Berkay Sayan: Sadece piyonlar yargılanmasın

10 Ekim Ankara katliamında yaşamını yitiren BTS Üyesi Nevzat Sayan’ın oğlu Berkay Sayan ile konuştuk.

Volkan PEKAL
Adana

10 Ekim Ankara Garı Katliamı davasının 6 Şubat tarihinde Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek olan 2. duruşması öncesi, katliamda yaşamını yitiren BTS Üyesi Nevzat Sayan’ın oğlu Berkay Sayan ile konuştuk.

Berkay Sayan ile Nevzat Sayan anısına Adana’da açılan sanat atölyesinde görüştük. Sayan, yargılanan 36 kişinin ceza almasının kendilerini tatmin etmeyeceğini söylüyor.  Nedenini ise şöyle açıklıyor: “Bizim istediğimiz piyonların yargılanması değil. 10 Ekim Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamlarından biri. Buna uygun şekilde daha fazla irdelenmesi gerekirdi.”

ÖLÜMLERİ DEĞİL, SİYASİ KİMLİKLERİ ÖNE ÇIKARILDI

Davada “Kesin adalet sağlanır” şeklinde bir beklentilerinin olmadığını ifade eden Sayan, “Çünkü patlama olduğundan beri oraya katılan kişilerin siyasi kimliği ön plana çıkartılıyor. Oradaki insanların ölümleri değil hangi partiye mensup oldukları ön plana çıktı” diye tepki gösteriyor. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun canlı bombalar için “Eyleme geçmeden bir şey yapamayız” şeklindeki sözlerini hatırlatan Sayan şöyle devam ediyor: “Bu sözler, bu acıyı en derinden yaşayan insanlarla alay etmektir. Burada devletin de kendisine çıkarması gereken bir pay var. 101 vatandaşını kaybetti.”

SURUÇ, 10 EKİM ENGELLENSEYDİ BU HALE GELMEZDİK

10 Ekim’den sonra isimleri  tek tek hatırlamakta güçlük çekilecek çok sayıda katliam yaşandığını da vurgulayan Sayan, “Terör herkesi hedef alıyor. Suruç’la başlayan 10 Ekim’le devam eden muhaliflerin hedef alındığı saldırılar engellenseydi sonraki saldırıların bu kadar ilerleyebileceğini düşünmüyorum” diye ekliyor.

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Şubat 2017 17:45
www.evrensel.net