Alper: Son derece yozlaşmış bir kurul tablosu karşımızdaki

Alper: Son derece yozlaşmış bir kurul tablosu karşımızdaki

Yönetmen Emin Alper Sinema Destekleme Kurulu’nun bakanlık destek listesini Evrensel’e değerlendirdi.

Vedat AYDEMİR
İstanbul 

Sinema Destekleme Kurulu’nun açıkladığı bakanlık destek listesi tartışmaları devam ediyor. Ulusal ve uluslararası pek çok festivalde ödüller alan önemli yönetmenlerin yeni projelerinin bakanlıktan destek almaması, yönetmenlerin sert eleştirilerine neden oldu. 

Bakanlığa eleştiriler yönelten isimlerden biri de başarılı sinemacı Emin Alper oldu. Sinema Destek Kurulu’nun kararını gazetemize değerlendiren Alper, “Son derece yozlaşmış bir kurul tablosu karşımızdaki. Tarihte defalarca gördüğümüz gibi otoriterlik ve yozlaşmışlık birbirlerini besliyor” dedi. 

‘OTORİTERLİK VE YOZLAŞMIŞLIK BİRBİRLERİNİ BESLİYOR’

Yeni projesi “Kız Kardeşler” için bakanlığa başvuran Alper, daha proje aşamasında katıldığı üç ön yapım platformunda iki ödül alan filmine destek vermeyen kurulun kararını dair şunları söyledi:
"Daha önce iki filmimin aldığı onlarca ödülün yanında, yeni projemiz Kız Kardeşler daha proje aşamasında katıldığı üç ön yapım platformunda iki ödül aldı. Başarı faslını daha fazla uzatmak istemiyorum. Kurul kararlarının uluslararası alanda başarılı genç ve muhalif isimleri cezalandırdığı çok açık. İşin asıl acıklı tarafı ise, bu kararların bakanlık tarafından dikte edilmekten çok, kurulun üçte ikisini oluşturan sektör temsilcilerinin inisiyatifiyle alınmış olması. Kurul içinde örgütlü hareket eden bir grup Tolga'nınki (Karaçelik) ve benimki gibi kimi projeleri 70. 80. sıralara düşürecek şekilde notlamış. Bunların arasında saf ideolojik motivasyonla hareket edenler olabilir, ama daha çok devlet kurumlarıyla iş yaptıkları için iktidara yaranmak isteyenler, aman sorunsuz bir liste olsun başımız belaya girmesin diyen korkaklar, eşimin dostumun projesine yer açılsın diyen iş takipçileri ve bizim başarılarımızdan açıkça kinlenen ama bunu açıkça dillendiremedikleri için OHAL'i bahane eden insanlar var. Son derece yozlaşmış bir kurul tablosu karşımızdaki. Tarihte defalarca gördüğümüz gibi otoriterlik ve yozlaşmışlık birbirlerini besliyor.

Tabi ki kurul üyeleri arasında Semih Kaplanoğlu gibi işinin ehli insanlar da var. Onları tenzih ediyorum."

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Şubat 2017 15:02
www.evrensel.net