6 Şubat'taki 10 Ekim davasına katılım çağrısı

6 Şubat'taki 10 Ekim davasına katılım çağrısı

KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, 6 Şubat’ta 2. duruşması görülecek olan davaya katılım çağrısı yaptı

KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, 6 Şubat Pazartesi günü 2. duruşması görülecek  10 Ekim katliamı davası öncesinde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda 10 Ekim ailelerinin adalet arayışına destek olma çağrısında bulunuldu.

10 Ekim Ankara Tren Garı Katliamı davasının 2. duruşması 6 Şubat Pazartesi günü Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Duruşma öncesinde basın toplantısı düzenleyen  KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği'nde (10 Ekim- Der) yöneticiler katliamcılarla hesaplaşmak ve 10 Ekim'de ölenleri unutturmamak için Ankara Adliyesi önünde olmaya çağırdı. Basın toplantısına HDP Milletvekili Müslüm Doğan da katıldı

Toplantında davaya ilişkin açıklamalarda bulunan 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, "Göz yaşlarımızı  ve öfkesini gizlemeden adalet için yeniden kucaklaşacağız ve tüm gücümüzle direneceğiz" dedi. Tarihin bu mücadeleyi asla unutmayacağım belirten Coşgun, "Çünkü bizler o gün emeğin, ekonomik- demokratik haklar için, savaşlarda akan kan ve gözyaşının durdurulması için,  demokrasi taleplerimizi haykırmak için Ankara'da buluşmuştuk" diye vurguladı. 

10 Ekim davası avukatlarında İlke Işık ise davadaki yargılama sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Işık,  dava sürecinde sürekli kamu görevlerinin sorumluluğu olduğunu dile getirdiklerine dikkat çekerek, “Aslında katliamın olduğu andan itibaren, olay yeri incelemesi ve savcılık soruşturmasında da çok somut bir şey söylemiştik. Bu katliamın bütün yönleri ve bağlantılarıyla araştırılması soruşturulması gerekiyor. Ama savcılık bunu yapmadı. Hiçbir şey demeyen bir iddianame hazırladı. Bu iddianame ile Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde duruşma başladı. 

Bu katliam sıradan bir adli vaka değildir. Sadece 36 IŞID'linin gerçekleştirdiği ve IŞID'lilerin gerçekleştirdiği bir terör saldırısı değildir” diye konuştu. Işık, katliam öncesinde gelen istihbarat raporlarına da değinerek, “Bu katliamı örgütleyenler izlenmelerine rağmen niye yakalanmadılar? 10 Ekim gününe ilişkin de 62 istihbaratı gereği neden yapılmadı?” diye sordu. (Ankara/EVRENSEL) 
 

www.evrensel.net