Teori ve Eylem’in 3. sayısı çıktı

Teori ve Eylem’in 3. sayısı çıktı

Teori ve Eylem dergisinin üçüncü sayısı çıktı.

Hem ülke ve dünyadaki politik gelişmeleri hem de çeşitli teorik tartışma konularını ele alan Teori ve Eylem’in üçüncü sayısı çıktı.

Ülke gündemini de bir süredir işgal eden ve önümüzdeki iki ay boyunca da işgal edeceği kesin olan referandum, dünya genelinde sağ-muhafazakar, ırkçı partilerin yükselişi, Althusser ve Poulantzas gibi yapısalcı teorisyenlerin yaklaşımları Teori ve Eylem’in bu sayısında ele aldığı konulardan. İşte o yazılar:

BU SAYIDA YER BULANLAR

* AKP-MHP’nin başkanlık sistemini öngören Anayasa değişikliği, büyük ihtimalle Nisan ayında referanduma gidecek. Referandum öncesi siyasi dengeleri değerlendiren İhsan Çaralan, “Referandumu ‘hayır’ kazanabilir” diyor.

* “Terörle” ve “FETÖ ile mücadele” adı altında AKP’nin başlattığı siyasal konseptin en önemli destekçilerinden birisi Doğu Perinçek ve başkanı olduğu Vatan Partisi. Kadir Yalçın, Doğu Perinçek’in hikayesini başlangıcından bugününe ve bütün iddialarıyla birlikte anlatıyor.

* Dünyadaki ırkçı-sağcı yükselişin toplumsal temel ve dayanklarınını Ahmet Cengiz, “Trump ve diğerleri: ‘popülizm hayaleti’nin düşündürdükleri” yazısında değerlendirdi.

* Ali Yaşar ise uluslararası kamplaşma ve çelişkilerin olası sonuç ve eğilimlerini “Dünya nereye gidiyor?” sorusu eşliğinde ele aldı.

* Yusuf Akdağ, Teori ve Eylem’in bir önceki sayısında ele aldığı Althusser tartışmasını bu sayıda noktaladı. Althusser’in “ideoloji” yaklaşımı etrafında ele aldığı devlet teorisini, “Althusser’in ‘yapısalcı Marksizmi’ ya da Marksizmin Althusserci bozuşturulması - 2” yazısında eleştiri konusu yaptı.

* Yine bir devam yazısı da Poulantzas hakkında. Arif Koşar, Poulantzas’ın sınıf teorisinini ele aldığı dizisinin ikinci bölümünde, onun ideolojik ve politik unsurları analizine dahil ediş biçimini konu edindi.

Teori ve Eylem’i teoriveeylem.net’ten takip edebilirsiniz. (HABER MERKEZİ)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Şubat 2017 13:19
www.evrensel.net
ETİKETLER Teori ve Eylem