HDP önce 'Neden Hayır'ı anlatacak

HDP önce 'Neden Hayır'ı anlatacak

HDP, karşı çıktığı Anayasa değişikliğine ilişkin referandum sürecinde etkili “Hayır” kampanyası örgütlemeye hazırlanıyor

HDP, “Herkesin Hayır’ı kendine” şiarıyla yürüteceği referandum kampanyasını, halkla doğrudan temas kuracağı bir strateji üzerine kuracak. İlk etapta 7 Şubat’ta başlayacak olan halk toplantılarıyla iki haftalık süreç içerisinde 80’i aşkın merkezde “Neden Hayır?” sorusunun yanıtı halkla paylaşacak. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), karşı çıktığı Anayasa değişikliğine ilişkin referandum sürecinde etkili “Hayır” kampanyası örgütlemeye hazırlanıyor. Teklif Meclis’ten geçtiği günden bu yana kampanyaya dair toplumun birçok kesimiyle görüşmeler ve yuvarlak masa toplantıları gerçekleştiren HDP, her kesimin “Hayır” gerekçesinin farklı olduğu tezinden hareketle “Herkesin Hayır’ı kendine” şiarıyla kampanya yürütecek. Bu kapsamda kendi “hayır” gerekçesini sıralayacak olan HDP, toplumla doğrudan temas stratejisini izleyecek. Barış, demokrasi ve ortak yaşam sloganları etrafında şekillenen “Hayır” kampanyası “Hayır’ı ev ev örgütlemek” üzerinden yürütülecek. Bu yöntemle, aynı zamanda çok sayıda milletvekilli parti yöneticisi tutuklu olan HDP, seçmenleri de kampanyanın aktif öznesi haline getirmeyi amaçlıyor. 

DEKLERASYONLAR YAYINLANACAK

31 Ocak’ta Diyarbakır’da “Newroz ruhuyla demokraside direnelim, Hayır’la diktatörlüğe dur diyelim” sloganıyla HDP, TJA, DBP, HDK ve DTK tarafından açıklanan ortak deklarasyonda çözümün kaynağı olarak “demokratik cumhuriyet” vurgusu yapılmıştı. Kampanyanın ana hattını belirleyen bu sloganın yanı sıra önümüzdeki günlerde de İstanbul’da bir deklarasyon daha açıklanacak. Yine kadınların bu kampanyaya kendi sloganları ve rengiyle katılımını ön gören bir deklarasyon da 5 Şubat günü Ankara’da açıklanacak. 

EV EV ÖRGÜTLENDİRİLECEK

Kampanya sürecine dair çalışmalar ve ilgili komisyonlar kurulurken, sürecin plan ve programı da netleşemeye başladı. Ağırlıkta halk toplantıları ve yuvarlak masa toplantıları etrafında “doğrudan etkileşim” ile gidilecek kampanya sürecinin bir ayağının startı da 7 Şubat günü verilecek. Salı günü Diyarbakır, Bingöl ve Iğdır’da gerçekleştirilecek buluşmalarla kampanyanın halk toplantıları ayağı da başlamış olacak. Toplantılar iki hafta boyunca devam edecek. 83 ayrı merkezde yapılması planlanan toplantılara milletvekilleri ve MYK üyelerinden katılımlar olacak. Toplantılarda “Hayır’ın” gerekçeleri bir bir anlatılacak. 

SANDIĞA GİTMEK NİÇİN ÖNEMLİ 

Halk toplantılarında öne çıkacak bir diğer başlık ise halkın sandığa gitmesini sağlamak. Anketler de sandığa gitme noktasında kararsız olan en ciddi kesiminin HDP seçmeni olduğu yönündeki sonuçları masaya yatıran HDP yönetimi, bu kapsamda sandığa gitmenin niçin önemli olduğunu halka anlatacak. 

GÖÇ BÖLGELERİ İÇİN ÖZEL ÇALIŞMA 

HDP’nin önüne koyduğu bir diğer hedef ise abluka sonrası göç eden 400 bin nüfusa ulaşmak oluşturuyor. Özellikle Sur, Nusaybin, Cizre, Şırnak ve Yüksekova’da yaşanan göç sonrası yaklaşık 300 bine yakın bir seçmen seçim bölgesi dışında çıktı. Böylesi bir seçmen kitlesinin de bulundukları yerlerde sandığa gitmesi ya da seçmen bölgesine ulaşmasını sağlama konusunda da bir çalışma yürütülecek. Tartışılmaların şekillenmesi sonrasında bu konuda nasıl bir çalışmanın izleneceği de netleşmiş olacak.(DİHABER)
 

www.evrensel.net
ETİKETLER HDPreferandumhayır