HDP’li Sarıyıldız ve Irmak’a 3 yıla kadar hapis istemi

HDP’li Sarıyıldız ve Irmak’a 3 yıla kadar hapis istemi

HDP’li vekiller Faysal Sarıyıldız ile Selma Irmak hakkında, Silopi’de katıldıkları yürüyüş nedeniyle açılan davada 3 yıla kadar hapisleri istendi. 

HDP milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Selma Irmak hakkında Şırnak’ın Silopi ilçesinde 26 Ocak 2014’te BDP Şırnak İl Örgütü öncülüğünde, Rojava'da ilan edilen Demokratik Özerk Yönetimleri selamlamak, Türkiye ve Rojava sınırına örülen "utanç duvarı"nı protesto etmek amacıyla düzenlenen yürüyüşe katıldıkları gerekçesiyle iddianame hazırlandı. Silopi Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, yürüyüşe katılan Sarıyıldız ve Irmak hakkında “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme” gerekçesiyle 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

YÜRÜYÜŞÜ ENGELLENEN KİTLE ‘POLİSE SALDIRDI’!

Sarıyıldız ve Irmak’ın da aralarında bulunduğu yüzlerce kişinin gerçekleştirdiği yürüyüş ardından Cudi Mahallesi’nde basın açıklamasında bulunulmuş, ardından dağılan kitleye polis gaz bombalı ve tazyikli su ile müdahale etmişti. Polis müdahalesi üzerine ilçede başlayan olaylar, Cudi Mahallesi’nin birçok sokağına yayılarak geç saatlere kadar sürmüştü. Polis müdahalesi üzerine Adliye Binası’na taşlı saldırıda bulunan kişiler, Sarıyıldız ile Irmak tarafından durdurulmuştu.

Sarıyıldız ve Irmak’ın şüpheli olarak gösterildiği iddianame de ise polisin kitlenin dağılması yönünde uyarıda bulunduğu iddia edilerek, polis müdahalesine değinmeyerek kitlenin “Taşlı ve molotofkokteyli ile saldırıda bulunduğu” savunuldu. 

Polis müdahalesi üzerine başlayan olayların suç delili olarak gösterildiği iddianamede, HDP’li vekillerin yürüyüşe ilişkin bildirimde bulunmadığı gerekçe gösterilerek, “Yasadışı toplantı olduğu, şüphelilerin de suç tarihinde örgütün propagandasına dönüşen toplantıya katıldığı ve kanuna aykırı hale gelen toplantıdan ayrılmadığı, birlikte hareket ederek üzerlerine atılı suçu işledikleri” suçlamaları yer aldı.

3 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması üzerine hazırlanan iddianame, TCK’nin 53. Maddesi gereğinde belirli haklarını kullanmaktan yoksun bırakılarak, 1 yıldan 3 yıla kadar cezalandırılması istendi.

Davanın duruşması önümüzdeki günlerde görülecek. (DİHABER)
 

www.evrensel.net