ABD'den İsrail'e: Yeni yerleşimler barışa destek olmaz

ABD'den İsrail'e: Yeni yerleşimler barışa destek olmaz

ABD'de Donald Trump yönetimi beklenmedik bir çıkış yaparak İsrail'e Filistin topraklarındaki yeni yerleşim alanlarını durdurma çağrısı yaptı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, İsrail’in Filistin topraklarında yeni yerleşim alanları oluşturma girişimlerinin barış görüşmeleri için faydalı olmadığını dile getirdi.

İsrail hükümetine desteği, dış politikasının köşe taşlarından biri yapan Donald Trump yönetimi için "beklenmedik" olarak değerlendirilebilecek yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Varolan yerleşimlerin barışa mani olmadığını düşünmekle birlikte yeni yerleşim alanlarının açılmasının veya yerleşim yerlerinin sınırlarının genişletilmesinin barış hedefine ulaşmamız adına yardımcı olmadığını düşünüyoruz."

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Şubat ayında ABD'ye yapacağı ziyaret sırasında konunun gündeme gelmesi bekleniyor.

BM Güvenlik Konseyi, Obama yönetiminin de çekimser kalarak destek vermesiyle İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarındaki yerleşimlerine son vermesi yönünde karar almıştı. O dönem henüz başkanlık koltuğuna oturmamış olan Trump, karara sert tepki göstermiş ve "Ben göreve geldikten sonra her şey farklı olacak" demişti. İsrail ise BM'nin bu kararına rağmen yeni yerleşim planlarını hayata geçirmeye devam etmişti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net