İktidar ihmalini kabul edene kadar yargılama bitmeyecek

İktidar ihmalini kabul edene kadar yargılama bitmeyecek

10 Ekim Katliamı’ndan yaralı kurtulan Uğur Erman, 'İktidar ihmalini kabul edene kadar davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz' dedi.

Cansu PİŞKİN
İstanbul

10 Ekim Katliamı’ndan yaralı kurtulan Uğur Erman ile dava sürecini konuştuk. Erman, “Siyasi iktidar kendi ihmalini kabul etmediği sürece bu yargılama sonlanmayacak. Ama bunun eninde sonunda olacağına da inanıyoruz. Bu yüzden davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Bombalı saldırıda sol bacağına saplanan şarapnelle yaralanan Uğur Erman, toplam 8 ameliyat geçirdi. Bacağı kesilmekten kurtulan Erman, geçirdiği operasyonlar nedeniyle ayak parmaklarını ve bileğini hâlâ oynatamıyor. 

KATLİAMLARDAN GERİYE İPUÇLARI KALDI AMA...

IŞİD’in Türkiye’de gerçekleştirdiği katliamlara dikkat çeken Erman, “Diyarbakır, Reyhanlı, Suruç, Ankara... Bakıldığı zaman bu saldırıların hepsi birbiri ardında ipucu bırakarak gerçekleşti. Hepsi birbiriyle bağlantılıydı. Hepsinin bir ihmal, gözden kaçırma, ortak bir plan doğrultusunda gerçekleştiğini görebiliyoruz. Burada bir ortaklık var” diye konuştu. 

Eninde sonunda ve ısrarlarının bir sonucu olarak 10 Ekim Ankara Katliamı’nın aydınlanacağına inandığını söyleyen Erman, saldırıda ihmali olan devlet kademelerindeki çalışanların da yargılanması gerektiğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: “Saldırganlar Ankara’ya kolayca nasıl geldi? İstihbaratlara rağmen bu katliam neden engellenmedi? Bunlar açığa çıkarılmalı. Davanın şu anki işleyişine bakarak tamamen açıklığa kavuşacağını düşünmüyorum. Fakat ne olursa olsun biz sonuna kadar davanın arkasında olacağız. Şikayet dilekçemizde İçişleri Bakanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Ankara Valiliği, Başbakanlık ve MİT’in de yargılanmasını istemiştik. Sonrasında bütün bu süreçte savcılık devlet görevlilerinin suçlu bulunmadığına dair bir yazı yolladı. Savcı bu süreçte avukatlara, ‘Ben hiçbir devlet görevlisini bu adamların yanında yargılatmam’ demiş oldu” diye konuştu. 

Yargılanan sanıklara dikkat çeken Erman, “Bu katliamı planlayanların kendilerini patlattıkları ileri sürüldü. Alt kademede bunların ayak işlerini yapan sanıklar var, bunların bir üst kademesi ise polis baskınları sırasında ya da baskından önce ölmüş kişiler, bir de bunların üstü var ama onu göremiyoruz çünkü aradaki bağlantı koptu. Dosyalardan bu kişilerin sürekli polis takibi altında olduğunu görüyoruz. Peki bunlar neden yakalanmadılar o zaman?” diye sordu.  Bütün bunlara rağmen adalet umutlarını yine de canlı tuttuklarını söyleyen Erman, “Bu dava sonuçlanacak çünkü biz peşini bırakmayacağız. İhmali olan herkes yargılanacak. Sadece ne kadar bir süreye yayılacak onu kestiremiyoruz” dedi.

www.evrensel.net
ETİKETLER 10 EkimUğur Erman