‘Başkanlık işçileri daha da köleleştirecek’

‘Başkanlık işçileri daha da köleleştirecek’

İzmir’de belediyeye ait İZENERJİ’de çalışan park bahçe işçileri başkanlığın işçileri daha da köleleştireceğini, ‘hayır’ için çalışacaklarını söylüyor.

Metehan UD
İzmir

Nisan ayında yapılması planlanan anayasa değişikliği referandumuna geri sayım sürerken gazetemize konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesine ait İZENERJİ şirketi park bahçe işçileri, başkanlık sisteminin onaylanması durumunda işçilerin daha köleleştirileceğinin altını çizdi. İşçiler, referandumda hayır çıkması için en çok görevin işçilere düştüğünü söyledi.

Meclisten tartışmalar içinde geçen anayasa değişikliği teklifi nisan ayı içerisinde halkın onayına sunulacak. Yapılacak değişiklikleri, değişikliğin olası sonuçlarını konuştuğumuz  Karşıyaka’nın Bostanlı bölgesinde çalışan Büyükşehir Belediyesine ait İZENERJİ Şirketinin park bahçe işçileri başkanlık sisteminin en çok işçileri vuracağını söyledi.

Operatör olarak çalışan Erkan Bozkaya, referanduma dair tartışmaları farklı gazetelerden ve televizyonlardan takip etmeye çalıştığını belirtti. “Tek adam diktatörlüğünü kabul etmediğimiz için kararımız hayır olacak.” diyen Bozkaya, “Bu iktidar 15 yıldır ülkeyi yönetiyor, ülkenin geldiği yer belli. Olumlu bir şey yok. Her konuda geriye gidiyoruz. İşçi hakları, ekonomi, insan hakları gibi. Zaten karşı düşünceleri kabullenemeyen bir iktidar var karşımızda. Başkanlık sistemi geldiğinde bu baskı daha da artacaktır.” dedi.

BAŞKANLIK EN ÇOK İŞÇİLERİ VURACAK

Başkanlık sisteminin en çok işçileri vuracağını vurgulayan Bozyaka şunları söyledi “Şu anda kıdem tazminatımız elimizden alınmak isteniyor. Bütün yetkiler tek kişinin elinde olacağı zaman bu süreç daha da hızlanacaktır. Bir kararname ile bütün haklarımız gasbedilebilir. İşten çıkarmalar kolaylaşabilir. Olmayan iş güvencesi tamamen kalkar. İşçiler bu süreçte referandumda hayır çıkması için tabanda örgütlenmeli. Referandumun hâlâ ne getireceğini bilmeyen arkadaşlarımız var. Bu konuda sendikaların ve kitle örgütlerinin çalışma yapması gerekiyor.”

‘KUTUPLAŞTIRMAYA İZİN VERMEYELİM’

İşçilerden Binali Polat ise, hükümetin evet-hayır meselesi üzerinden kutuplaştırma politikası izlediğini söyledi. “Referandum çalışması çok dikkatli olmalı ve bu kutuplaşma ortamına izin verilmemeli.” diyen Polat, “Burada halkımız değişik partilere oy vermiş de olsa, tehlikenin farkında olması lazım. Bu süreci ancak birliktelik durdurabilir. Rejim kendini garantiye almak istiyor. Bir kişiye bütün yetkiler veriliyor. AKP’ye oy verenleri de kazanmamız gerekiyor. Ülke tehlikeli bir sürece sürükleniyor. Bu şartlarda hiç birimizin ‘bana ne’ deme gibi lüksü yok. Bu bir gelecek meselesidir.” dedi.

‘HAYIR ÇIKMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ’

Hükümetin başkanlık sistemi ile işçiler için köleliği getireceğini söyleyen Güven Al isimli işçi de “Başkan özgürlüklerimizi ve temel haklarımızı daha çok kısıtlayabilecek. Hayır çıkması için çalışacağız. Bu değişiklik kabul edilirse işçilerin hakları daha çabuk elinden alınacak. Hükümet, ülkeyi bataklığa savaşa sürüklüyor. İç savaş kapıda şu an. Milleti birbirine düşürdüler. Din üzerinden insanları ayrıştırdılar. Ekonomik krize de girdik. Alamadığımız zam şimdiden eridi. Her bir işçi başka bir işçiyi ikna etmeli referandum sürecinde.” ifadelerini kullandı.

GELECEĞİMİZ İÇİN HAYIR DİYECEĞİZ!

Yusuf ERGÜL: Süreç biz işçiler açısından vahim. İşçiyi düşünen yok. Türkiye uçurumda. Torunlarımızın geleceği vahim durumda. Her geçen gün şartlar daha da kötüleşiyor. Bizden sonraki nesile daha iyi bir gelecek bırakmak için hayır diyeceğim. Şu anda 12 Eylül sürecinden daha beter bir durumdayız.

Mahmut ÖZDEMİR: Referandumda hayır diyeceğiz. Gelecek sistem ile her şeyimizi alıp götürecekler. Referandumdan hayır oyu çıkması için çevremdekilere neden hayır demeleri gerektiğini anlatıyorum. Sendikaların işçileri daha fazla bilgilendirmesi gerekiyor.

www.evrensel.net