Emektar uzay aracı Cassini'den Satürn'ün en net fotoğrafları

Emektar uzay aracı Cassini'den Satürn'ün en net fotoğrafları

19 yıldır evreni fotoğraflayan Cassini uzay aracı, görev süresinin son aylarında Satürn halkalarının bu güne kadarki en detaylı fotoğraflarını çekti.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve İtalya Uzay Ajansının (ASI) ortak çalışmasıyla 19 yıl önce uzaya fırlatılan Cassini, artık ömrünün sonuna geliyor. 30 Kasım itibariyle NASA'nın "Grand Finale" (Büyük Final) ismini verdiği son görevine başlayan uzay sondası, Satürn'ün halkalarının şimdiye kadar çekilmiş en net ve en detaylı fotoğraflarını yakaladı.

Satürn ve uydularıan dair bugün sahip olduğumuz birçok bilgiyi ilk kez keşfeden uzay aracı Cassini, halkalı gezegene hiç olmadığı kadar yakınlaştı. 20 haftalık "Büyük Final" görevinin yarısına gelen uzay aracı, Satürn'e yaklaştığı bu anları iyi değerlendirip halkanın muhteşem fotoğraflarını çekti.

NASA fotoğraflar için "Cassini'nin Satürn'e vardığı 2004 yılından bu yana gördüğümüz en iyi fotoğraflar" açıklamasını yaptı. Fotoğraflarda halkada yer alan 550 metre çapındaki tüm cisimler seçilebiliyor.

15 Ekim 1997 tarihinde uzaya fırlatılan Cassini,  1 Temmuz 2004'te Satürn'e varmıştı.

Enceladus'taki büyük okyanuslar ve Titan'daki nitrojen gölleri başta olmak üzere birçok keşfe imza atan Cassini, Nisan ayında sonlanacak olan 20 haftalık görevinin ardından Satürn'ün uydusu Titan'da bir yakın geçiş gerçekleştirecek ve tekrar Satürn'e dönecek. 22 hafta boyunca Satürn ve halkaları arasında sallanacak olan Cassini, 15 Eylül 2017'de atmosferin derinlikliklerine karışacak ve Dünya'yla olan tüm iletişimleri kesilecek. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Şubat 2017 02:21
www.evrensel.net