Kelly: Meksika duvarının iki yılda tamamlanmasını umuyorum

Kelly: Meksika duvarının iki yılda tamamlanmasını umuyorum

ABD İç Güvenlik Bakanı Kelly, Trump'ın Meksika sınırına örülecek duvarı çok önemsediğini belirterek 'Duvarın iki yılda tamamlanmasını umuyorum' dedi.

ABD İç Güvenlik Bakanı John Kelly, Fox News kanalına yaptığı açıklamada Meksika sınırına örülmesi planlanan duvarın çok önemli olduğunu belirtti.

Kelly, duvar inşasının birkaç ay içerisinde başlayacağını ve öncelikli yer sırasına göre peyderpey yapılacağını açıkladı. Trump'ın duvarın inşasını çok önemsediğini aktaran Kelly, "Duvarın iki yıl içinde tamamlanmasını umuyorum" dedi.

Finansman konusunda ABD Kongresinin hızlı kararlar alacağına inandığını belirten Kelly, Trump'ın, "duvarın masraflarının Meksika tarafından karşılanacağı" şeklindeki yorumuyla ilgili değerlendirme yapmadı.

Donald Trump, göreve geldikten 5 gün sonra, "yasa dışı göçmenleri önlemek" ve "sınır güvenliğini artırmak" amacıyla Meksika sınırına duvar örülmesini öngören kararnameyi imzalamıştı.

Duvarın inşasıyla ilgili bütçenin öncelikle federal hükümet tarafından karşılanacağını söyleyen Trump, bu paranın Meksika hükümetinden tahsil edileceğini dile getirmiş, Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto ise duvar için ödeme yapmayacaklarını sert bir dille defalarce ifade etmişti.

www.evrensel.net
ETİKETLER MeksikaABDduvar