Yükseköğretim dil sınavı YÖKDİL tartışma yarattı

Yükseköğretim dil sınavı YÖKDİL tartışma yarattı

Alana yönelik dil yeterliliği sınavı YÖKDİL'in sorularının Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanacak olması tartışmaları beraberinde getirdi.

YÖK’ün yükseköğretim alanında özellikle doktora öğrencileri ve doçentlik süreçleri için yapmayı planladığı YÖKDİL sınavının sorularının hazırlanmasının merkezi sınavları yapan ÖSYM yerine Ankara Üniversitesi’ne bırakılması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Yükseköğretimde alana yönelik dil yeterliliğini belirlemek için yapılması planlanan YÖKDİL sınavının sorularının Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanacak olması tartışmaları da beraberinde getirdi. Özellikle doktora öğrencilik ve doçentlik süreçlerinde baraj niteliğinde olacak bu yeni sınavın soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanırken, uygulamasını Eskişehir Anadolu Üniversitesi yapacak. Sınavın sorularının hazırlanmasının merkezi sınavları yapan ÖSYM yerine Ankara Üniversitesi’ne bırakılması ise kafalarda soru işareti bıraktı. Geçtiğimiz günlerde Ankara Üniversitesi yönetim kademesindeki bazı isimlerin ‘FETÖ’ ile ilişkileri olduğuna ilişkin iddialar gündeme gelmişti.

‘TARAFSIZLIĞA İLİŞKİN SORU İŞARETİ VAR’

Ankara Üniversitesi yönetim kadrolarında bazı isimler hakkında ‘FETÖ’ ile ilişki olduğu iddiaları bulunurken haklarında bugüne kadar herhangi bir soruşturma dahi bulunmayan barış imzacısı akademisyenler ihraç edildi. Konuya ilişkin görüştüğümüz Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde görev yapmakta iken ihraç edilen Dr. Cenk Yiğiter de merkezi bir sınavda niçin ÖSYM’ye güvenilmediğinin açıklanması gerektiğini söyledi. Yiğiter, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’in de AKP’nin Siyaset Akademisinde görev yaptığını hatırlatarak tarafsızlığını sorguladı. Ankara Üniversitesi’nin bazı yöneticileri hakkındaki şaibelere dikkat çeken Yiğiter, ‘FETÖ’den tutuklanan ve adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılan Hakkari Üniversitesi eski Rektörü Ebubekir Ceylan’ın Ankara Üniversitesi’ne transferini ise ‘ödül’ olarak nitelendirdi. Yiğiter, yönetimde bulunan bazı isimlere ilişkin şaibeler varken sınavın tarafsızlığına ilişkin soru işareti olduğunu söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net

2 yorum yapılmış

  1. İsmail 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 1

    ÖSYM'nin mevcut sınavlarında her salon video kaydı altına alınıyor. Belirli bir aşamaya geldi sınavlar. YÖKDİL sınavında kalemini bile sınava giren getirecekmiş.. YIlların tecrübesini çöpe atmak.. Sınavları ÖSYM yapmalıydı..

  2. Mehmet KAÇAR 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    böyle bir sınav gerekli ama kişi alanına göre girmeli tarafsızlığa gelince ösym de neler döndü çok mu güvenilir ösym gördük zamanında yökü bu konuda tebrik ediyorum sınav ortamını oturtmaya çalışıyorlar.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.