‘Kürt illerinde çıkacak ‘Hayır’, AKP’ye cevap olacak

‘Kürt illerinde çıkacak ‘Hayır’, AKP’ye cevap olacak

Demokratik Bölgeler Partisi, referandum sürecine ilişkin başlattığı kampanya kapsamında EMEP Diyarbakır İl Örgütü'ne ziyarette bulundu.

DTK, HDK, HDP, DBP, TJA bileşenlerinin referandum sürecine ilişkin geçtiğimiz günlerde “Newroz ruhuyla demokraside direnelim, HAYIR’la diktatörlüğe dur diyelim!” sloganıyla açıkladığı deklarasyonun ardından ‘HAYIR’ kampanyasına start verilmişti. DBP Genel Merkezi bölgedeki siyasi parti ve kurumlara da ziyaretler düzenliyor. Ziyaretler kapsamında DBP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Salih Yıldız ile DBP il yöneticileri Celal Yoldaş ve Eylem Ceylan EMEP Diyarbakır İl Örgütü’nü ziyaret etti.

‘HEP BİRLİKTE SES ÇIKARTALIM’

Heyeti EMEP MYK üyesi Yusuf Karataş ve partinin Diyarbakır il yöneticileri karşıladı. Görüşmede DBP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Salih Yıldız AKP hükümetinin uzun bir süredir Kürt halkının meşru ve siyasi taleplerini görmezden gelerek bir savaş başlattığını, bu sürecin kan ve göz yaşından başka bir şey getirmediğini ifade etti. Huzur ve barışın sağlanabilmesi için tüm demokrasi ve barış isteyenlerin bir arada ses çıkarması gerektiğine vurgu yapan Yıldız, referandumun aynı zamanda Kürt illerinde yürütülen savaşa, Kürt siyasi hareketinin terör bahanesiyle bastırılmasına karşı Kürt halkının AKP’ye bir cevabı olacağını ifade etti. EMEP’in bu süreçte fikirlerini ve dayanışmasını önemsediklerini belirten Yıldız, “Hep birlikte ‘hayır’ için ses çıkaralım” dedi.

‘ÇALINMADIK KAPI BIRAKMAMALIYIZ’

EMEP MYK üyesi Yusuf Karataş da, bu süreçte birlikte ses çıkarmanın elzem olduğunu, bölgedeki emek, barış ve demokrasiden yana olan tüm kesimlerin ‘hayır’ kampanyasına destek olması ve birlikte olması gerektiği konusunda kendilerinin de hemfikir olduğunu dile getirdi. AKP hükümetinin güçlü bir ‘hayır’ ağının örülmesinden sonra özellikle Kürt illerinde nasıl lehlerine oy alabileceklerinin hesabını yaptığını ifade eden Karataş, “İktidarın ‘Kürtler artık bizi destekliyor’ söylemleri ile birlikte Kürt siyasetini devre dışı bırakma çabalarına elbette bir yanıt verilmiş olacak. Kürt illerinde verilecek oyların büyük öneme sahip olduğunu bilerek, çalınmadık kapı bırakılmadan, ülkenin demokrasi ve barış geleceği için hareket etmeliyiz” diye konuştu. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 03 Şubat 2017 16:53
www.evrensel.net