Martin Schulz: Merkel Türkiye’deki ihlalleri dile getirmeli

Martin Schulz: Merkel Türkiye’deki ihlalleri dile getirmeli

Alman SDP Başbakan Adayı Schulz: Almanya, Türkiye'ye hukuk devleti ilkelerine riayet edilmesi konusunda kararlı olduğumuzu söylemeli

Eski Avrupa Parlamento Başkanı ve Almanya’da Sosyal Demokratların Başbakan Adayı Martin Schulz, Başbakan Angela Merkel’den Türkiye’deki temasları sırasında hukuk devletinin temel ilkelerine uyulması çağrısında bulunmasını istedi.

Sosyal Demokrat Partinin (SPD) Başbakan Adayı Schulz, Funke Medya Grubuna bağlı gazetelerde perşembe günü yayımlanan mülakatında, “Almanya NATO’daki ortağına açıkça şunu söylemeli; Türkiye’de hukuk devleti ilkelerine riayet edilmesi, adil yargılanma, basın özgürlüğü ve temel hakların korunması konusunda kararlıyız” şeklinde konuştu.

Sosyal Demokrat Parti SPD’nin Müstakbel Genel Başkanı Schulz, Merkel’in Türkiye ziyareti sırasında “iki mesaj vermesi” gerektiğini dile getirdi. Schulz, “Türkiye en çok mülteci kabul eden ülke. Ancak bu hukuk devleti ilkelerine ilişkin kaygı verici gelişmelerde haklı olduğunu göstermez” dedi. Başbakan Adayı Martin Schulz, fakat aynı zamanda Türkiye ile Avrupa Birliği üyelik müzakerelerinin sürdürülmesi gerektiğine işaret etti. Schulz, Türkiye’de liberal anayasayı savunan çok sayıda kişinin Almanya ve Avrupa Birliği’nden umutları olduğunu, onları zor durumda bırakmak istemediklerini dile getirdi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net