ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Rex Tillerson

ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Rex Tillerson

Donald Trump’ın Dışişleri Bakanı, enerji devi ExxonMobil’in Başkanı ve CEO’su olan Rex Tillerson oldu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Dışişleri Bakanı resmen Rex Tillerson oldu. Tillerson, enerji devi ExxonMobil’in Başkanı ve CEO’su.

ExxonMobil hakkında kitap yazan Pulitzer ödüllü ABD’li gazeteci Steve Coll, New Yorker’a yazdığı yazıda, Tillerson’ın yönetimindeki ExxonMobil’i “vahşi kapitalizmin ve Protestan inancının kalesi” olarak nitelendirmiş ve şöyle demişti: “Trump aslında Dışişleri Bakanlığı’nı da, bütün hayatını hissedarlarının çıkarlarını korumak adına paralel dışişleri bakanlığı benzeri bir yapı oluşturmaya ve ABD yönetiminin çıkarlarına uysun uymasın, yabancı liderlerle yakın ilişkiler kurmaya adamış bir adama teslim etmiş oluyor.”

BBC’nin haberine göre Tillerson, okulu bitirdikten sonra 1975’te ExxonMobil’de işe girdi ve bugüne kadar da başka hiçbir yerde çalışmadı. Başkanlık ettiği toplantıları ise dua ederek açtığı söyleniyor. Tillerson, yönetimi altındaki ExxonMobil’ı kapitalizmin tüm gereklerini yerine getiren ancak kurallara da harfiyen uyan bir şirkete dönüştürdü.

Yolsuzluğun yaygın olduğu birçok ülkede iş yapmasına karşın ABD’de bugüne kadar hiçbir hukuki sorunla ya da davayla karşı karşıya kalmadı.

Rex Tillerson’ın yöneticilik döneminde elde ettiği başarılar da dünyanın en önemli enerji üreticilerinden Rusya ile kurduğu ilişkiler önemli rol oynuyor. Tillerson, hem Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hem de Rus enerji devi Rosneft’in Başkanı, Putin’in yakın çalışma arkadaşı Igor Seçin’in yakın dostu. 2013’te Kremlin tarafından kendisine Dostluk Nişanı verildi.

ExxonMobil, 2013 yılında Türkiye ile de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi petrol sahaları için anlaşma yaptı. Merkezi hükümetin onayı dışında yapılan bu anlaşma ABD yönetiminin tepkisini çekmişti. ExxonMobil’in ayrıca 2008 yılında da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Karadeniz’de petrol arama anlaşması yapmıştı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net