Kıbrıs’ı Kıbrıslılar yönetsin

Kıbrıs’ı Kıbrıslılar yönetsin

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) bileşeni partiler, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ile Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), ortak yayınladıkları metinle, Kıbrıs’ın acil olarak askersizleştirilmesi gerektiğini söylediler. Kıbrıs’ta gerçek barışın ancak Ada halkının iradesiyle mümkün olabileceğini kaydeden parti temsilciler

HDK bileşenleri, ÖDP ve YKP, “Kıbrıs’ı Kıbrıslılar yönetsin” başlıklı ortak deklerasyonlarını bugün Mülkiyeliler Birliği’nde basın toplantısıyla duyurdular. Toplantıya, EMEP, SDP, ESP, ÖDP ve YKP yöneticileri katıldı.

AKP TAHAKKÜMÜ SÜRDÜRME PEŞİNDE

Ortak metni okuyan ÖDP Eş Genel Başkanı Bilge Seçkin Çetinkaya, Kıbrıslıların uzun yıllardır Ada üzerindeki emperyalist işgallerden kurtulamadığına dikkat çekti. Sorunun uzun bir çatışma tarihini içinde barındırdığını ifade eden Çetinkaya, AKP iktidarının da sözde demokratik bir tutum içine girmesine rağmen Kıbrıs üzerindeki tahakkümü koruma ve sürdürme peşinde olduğunu söyledi. 35 yıldır Ada halkı üzerinde bir Türkleştirme ve Sünni- Müslümanlaştırma politikası uygulandığını kaydeden Çetinkaya, bu politikayla Kıbrıs’ın kendine has kültürünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. (Ankara/EVRENSEL)


SORUNUN ÇÖZÜMÜNE DAİR ÖNERİLER

“Kıbrıslıların kendi kendilerini yöneteceği bir çözüm için sürdürülen mücadeleyi destekliyoruz” denilen ortak metinde, bölgedeki tüm yabancı orduların çekilmesi ve tüm üslerin kapatılması için mücadele edileceği vurguladı.

Ortak metinde, Adada kalıcı barış ortamının sağlanması için sunulan çözüm önerileri şöyle:  

·    Kıbrıslılar kendi geleceklerini kendileri tayin etmelidir. Gerçek bir barış Kıbrıs halkının özgür iradesinin sonucu olacaktır.

·    Kıbrıs’taki çözümün yolu, iki bölgeli, iki kesimli, siyasal eşitliğe dayanan federal bir Kıbrıs’tır.

·    Çözüm için Adanın tamamı askersizleştirilmelidir. Bu askersizleştirme İngiliz üslerini ve Amerikan dinleme tesislerini de kapsamaktadır

·    Türkiye hemen askerini çekmelidir.

·    Türkiye’den Kıbrıs’a nüfus taşıma işlemi derhal durdurulmalıdır.

·    Gerçek bir barış için Türkiye, İngiltere ve Yunanistan tarafından Ada halkına verilen zararlar tanzim edilmelidir.  

www.evrensel.net