Usulsüz dinleme yapan polisler ‘FETÖ’ suçlamasını reddetti

Usulsüz dinleme yapan polisler ‘FETÖ’ suçlamasını reddetti

Eskişehir’de 107 kişiyi usulsüz şekilde dinleyen polisler hakkında açılan ‘FETÖ’ davasına devam edildi.

Eskişehir'de Büyükşehir Belediyesi Başkanı CHP'li Yılmaz Büyükerşen, CHP Milletvekili Cemal Okan Yüksel ile işadamları ve gazetecilerin aralarında bulunduğu 107 kişiyi usulsüz dinledikleri iddiasıyla, 15'i tutuklu, 8'i tutuksuz, 2'si ise firari olan toplam 25 sanık polisin yargılanmasına devam edildi. Sanık polisler, 'FETÖ/PDY’ suçlamasını kabul etmedi.

Eskişehir Emniyet eski Müdür Yardımcısı Mustafa Aygün, İstihbarat Şubesi eski Müdürü Mustafa Arık ile emniyet mensupları Erkan Soydan, Niyazi Eren, Mustafa Ünal, İrfan Şahin, Mustafa Karaboğa, Fatih Ün, Yakup Kenç, Murat Önemli, Rüştü Çetin Kasap, Hasan Keklik, Muhammet Çil, Selahattin Şimşek, Nizamettin Beşkaya, Yılmaz Kocaman, Nurettin Külcü, Musa Karaman, Kubilay Ercan, Abdullah Varol, Servet Tek, Fatih Tepebaşı, Zeki Çelik, Erdoğan Baban ve Suat Kural hakkında 2009-2013 yılları arasında usulsüz dinleme yaptıkları gerekçesiyle açılan davaya devam edildi.

Eskişehir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma adliye konferans salonunda yapıldı. Duruşmaya 13'ü tutuklu, 8'i tutuksuz olan 21 sanık ile müştekiler katıldı. Tutuklu sanıklardan Ankara'da cezaevinde bulunan Mustafa Arık ile Antalya Cezaevi'nde tutuklu olarak kalan Rüştü Çetinkasap ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile savunmalarını yaptı. Sanıklardan Mustafa Aygün ile Erkan Soydan'ın ise halen firari olduğu belirtildi.

Duruşmada kendilerini savunan sanıklar, suçlamaları kabul etmeyerek kendilerine verilen görevleri yerine getirdiklerini söyledi. Sanıklar, FETÖ/PDY ile hiçbir ilişkilerinin bulunmadığını öne sürdü. (DHA)

www.evrensel.net