02 Şubat 2017 15:17
Son Düzenlenme Tarihi: 02 Şubat 2017 15:20

Termik santral, kuş cennetini ‘cehenneme’ çevirecek

Ankara Nallıhan’da bulunan Kuş Cenneti’nin yanı başına termik santral yapılması planlanıyor.

Termik santral, kuş cennetini ‘cehenneme’ çevirecek

Paylaş

Çayırhan-B termik santrali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü tarafından ilan edilen değişikliğe göre Nallıhan’ın Uluköy mahallesinde, Nallıhan Kuş cennetine komşu olacak 720 MW elektrik üretim kapasitesine sahip termik santrali projesi yapılması planlanıyor.

İklim konusuna eğilen 350 Ankara oluşumu, yapılması planlanan santral ile ilgili bir basın bildirisi yayınladı. Yayınlanan bildiride:
“Plan değişikliğinin onaylanması halinde, yapılacak projeye göre yılda 3 Milyon 850 bin ton kömür yakılacak ve 1 milyon tondan fazla uçucu ve yatak külü oluşacak. Yatak külü biriktiği alandan rüzgar yoluyla etrafa dağılırken uçucu kül bacalar yoluyla kilometrelerce öteye yayılacak.

Baca yüksekliğinin 150 metre olacağı belirtilen ÇED raporunda uçucu külün 7.5 km mesafeyi etkileyeceğini söylemekte. Bu durumda 5.9 km ötedeki Kuş Cenneti, 110 metre mesafedeki Uluköy, 1 km mesafedeki Karaköy, 3 km mesafede Davutoğlu köyü ve benzer şekilde bölgedeki bir dizi köy etkilenecek. Külün 276 bin dekar tarım arazisine etki etmesi bekleniyor.”

Bildiride projenin kül ile beraber bir dizi tehlikeli maddeyi çevreye saçmasının yanısıra iklimi de değiştireceği vurgulandı. Açıklamada “Yaptığımız hesaplara göre yılda 4 milyon ton karbondioksitin atmosfere karışarak iklim değişikliğini hızlandırması bekleniyor. Karbondioksit dışında kömürün çıkartılması ve yakılması sırasında da metan atmosfere yayılacak. Bölgenin bir taraftan kuraklaşması da söz konusu olacak. Projenin yapılması ile havzadan çıkartılacak kömür için yeraltının susuzlaştırılması gerekmektedir” denildi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Betül Celep’e destek ziyaretleri sürüyor

SONRAKİ HABER

‘ABD Suriye’deki tüm askerlerini geri çekmeyi değerlendiriyor’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa