İktidar gazeteciliği açıktan yasaklıyor

İktidar gazeteciliği açıktan yasaklıyor

RTÜK'ün gazetecilere sansür uygulama talimatına yönelik tepkiler büyüyor. CHP'li Yarkadaş, 'RTÜK'ün AKP'li üyeleri anayasal suç işliyor' dedi.

Radyo Televizyon Üst Kurulunun pazartesi günü Ankara’da televizyon kanallarının yöneticileriyle yaptığı toplantının ardından televizyonlara gönderdiği yasak talimatlarına ilişkin tartışmalar sürüyor. Kararla ekran karartmanın geri geleceğini söyleyen milletvekilleri ve gazeteciler “RTÜK’ün  yeni yasakları, televizyon gazeteciliğini imkansız hale getiriyor. Halkın haber alma ve gerçeği öğrenme hakkı keyfi bir şekilde gasbediliyor” dedi.

Yayın yasaklarına uymayan TV kanallarının kapatılmasını düzenleyen KHK’nin ardından hafta başında TV kanallarının yöneticileri Başbakanlık talimatı ile RTÜK’e çağrıldı. Yöneticiler olağanüstü dönemlerde yayınların nasıl yapılması gerektiğine ilişkin ‘bilgilendirildi’. Toplantının ardından gönderilen ‘Bilgi Notu’na göre televizyonlar olay yerinin görüntüsü, ambulans ve itfaiye görüntüsü, tanık anlatımları, görevlilerin çalışması görüntüleri ile olaya ilişkin eleştiri ve yorum, olayın sıcaklığı geçmesine karşın “sıcak haber” ve “son dakika” yazıları gösteremeyecek. Özetle örneğin Reina saldırısı gibi bir saldırı olduğunda muhabir olay yerinde olsa bile resmi açıklama gelmeden ayrıntılı bir bilgilendirme yapılamayacak, yayın kesilip özel yayına girilemeyecek, konuyla ilgili uzman görüşü ve milletvekili yorumu da alınamayacak.

RTÜK’ÜN AKP’Lİ ÜYELERİ ANAYASAL SUÇ İŞLİYOR’

Yasaklara tepki gösteren CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “RTÜK’ün  yeni yasakları, televizyon gazeteciliğini imkansız hale getiriyor. Halkın haber alma ve gerçeği öğrenme hakkı keyfi bir şekilde gasbediliyor” dedi.

RTÜK’ün AKP’li üyelerinin, kurumdaki diğer partilerin temsilcilerine haber vermeden hazırladığı ve dağıttığı ‘Bilgi Notu’ başlıklı yasak talimnamesini eleştiren Yarkadaş, bunun “sansürün en açık ve koyu hali” olduğunu ifade etti. CHP’li Vekil, “Yapmaya çalıştıkları her şey, anayasanın temel hükümlerine aykırı. RTÜK’ün AKP’li üyeleri anayasal suç işliyor. Bu suçlarının unutulacağını sanmasınlar” dedi. AYM’nin, iktidarın yayımladığı kararnamelerin Anayasa’ya aykırılığını denetlemekten korktuğu için başını kuma gömdüğünü belirten Yarkadaş, “İstedikleri başkanlık modelinin provalarını yapıyorlar. Denetlenemeyen iktidar, gücün sarhoşluğuna kapıldığı için gazeteciliği açıktan yasaklıyor. Çünkü onları denetleyecek bir mekanizma yok” dedi.

‘TV’LERİ ÇÖPE ATIN’

“RTÜK’ün AKP’li üyeleri, televizyon gazetecilerini gizlice toplayıp ne yapıp ne yapmayacaklarını dikte ediyor” diyen Yarkadaş, RTÜK üyeleri, meslektaşlarımıza açıkça ‘Gazetecilik yapmayın’ diyor. Düşünün, NASA Türkiye’yi uyarsa,  ülkemize göktaşı düşeceğini söylese, TV’ler bunu son dakika olarak duyuramayacak bir hale getiriliyor” ifadelerini kullandı. Yarkadaş, medyaya dikte edilen yeni yasakların televizyon gazeteciliğini tamamen ortadan kaldıracağını belirterek, “TV’ler bu yasaklarla tam bir aptal kutusuna dönüştürülecek. Evinizdeki TV’yi çöpe atın daha çok işe yarar” dedi.

‘HALK HİÇBİR ŞEYİ ÖĞRENEMEYECEK’

“İstanbul’da teröristler bomba patlatacak, TV’ler ise hiçbir şey olmamış gibi davranacak” diyen Yarkadaş şu ifadeleri kullandı: “Muhabir, vali ya da emniyet müdürü açıklama yaparsa sadece bunu verebilecek. Olay yerinden anons yapamayacak. Olayın nerede cereyan ettiğini bile söyleyemeyecek. Ne olduğunu, olayın neden ve nasıl yaşandığını anlatamayacak. Halk, hiçbir şey öğrenemeyecek. Halka büyük bir saygısızlık bu. Bilgi edinme hakkı gazeteciler eliyle gasbedilecek. Bunu TV’lere önermek ahlaksızlıktır; gazetecilere de ahlaksızca davranın, halkı kandırın demektir.”

TBMM’YE SORACAK

Yarkadaş, RTÜK’ün yasal dayanağı olmayan Bilgi Notu’nu TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi kimliğiyle TBMM’ye taşıyacağını da açıkladı.

CHP’li vekil, “RTÜK’ün AKP’li üyeleri ekran karartma utancını geri getiriyor; gazetecilerin kalbine ateş ediyor. Gazetecilik öldürülüyor” ifadesini de kullandı.

ÖNGEL: HABER ALMA HAKKINA SALDIRI

HDP’li Üst Kurul üyesi Ersin Öngel ise, uygulamayı “basına yönelik açık bir sansür” olarak nitelendirdi. OHAL ile birlikte muhalif yayınların büyük çoğunluğunun kapatıldığını hatırlatan Öngel, “Geriye kalan yayınları da kontrol altına almaya yönelik bir uygulamadır. Basın ve ifade özgürlüğüne, insanların haber alma haklarına yönelik bir saldırıdır. Bu durumu kabul etmek mümkün değil” diye konuştu.

‘SON DAKİKA YASAĞI REFERANDUM İÇİN Mİ?’

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Başbakan Yıldırım’a RTÜK’ün son yasaklarının gerekçesini sordu: “Muhalefet propaganda hakkını kullanabilecek mi?”

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, RTÜK’ün televizyonlardaki haberlerde ‘son dakika’ ibaresin yasaklamasını TBMM gündemine taşıdı. Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi hazırlayan Kerestecioğlu, yayın yasaklarının kapsamının neden genişletildiğini sorarak “Referandum döneminde yaşanması muhtemel saldırılara ilişkin bir duyum/istihbarat mı vardır?” dedi. Kerestecioğlu, “Muhalefet propaganda hakkını kullanabilecek mi?” diye sordu.

ESKİ RTÜK ÜYESİ ÖZTUNÇ: RTÜK’ÜN YAPTIĞI SANSÜRDÜR

Radyo Televizyon Üst Kurulu Eski Üyesi Ali Öztunç, RTÜK’ün televizyon kanallarına yönelik yaptırımının hukuki olmadığını söyledi. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Öztunç, “Böyle bir prosedür kesinlikle idare mahkemesinden döner. Benim döneminde de benim içinde olduğum üyelerin muhalefetine rağmen benzeri yaptırımlar uygulanmak istendi. Şimdi de AKP ve MHP’nin gösterdiği üyeler üzerinden referandum öncesi bunu yineliyorlar. Sansür nedir? Öncesinde televizyon, radyo ya da gazetelere bunu yayımlamayın demektir. Bu da o değil mi? Bu bir sansürdür” dedi.

‘İKTİDAR KENDİSİNİ HABER MÜDÜRÜ ATAMIŞ’

Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ise RTÜK’ün haberciliği sansasyondan uzat tutma adına haberciliği ele geçirmek istediğini söyledi. Önderoğlu, “Yapılan kamunun bilgilendirme hakkıyla ilgili yayın yapmakla sorumlu olanlara işlerini dikte etmeye dönük kabul edilemez gayrimeşru bir müdahaledir. Son yıllarda hükümetin medyayla düzenlediği zirveler nedeniyle haberciliğin oldukça güç kaybettiği bir eşiğe gelinmişti. Bundan bir adım ötesi radyo ve televizyon üst kurulunu iktidar kontenjanından üyelerin haber kanallarının başına geçip yayıncılık yapması olacaktır. Zaten RTÜK’ün yaptığı bu toplantıyla iktidar kendisini resmen haber müdürü atamış gözüküyor” dedi. (MEDYA SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 02 Şubat 2017 15:21
www.evrensel.net
ETİKETLER RTÜKsansür