Filipinler'de uyuşturucuyla mücadelede ordu devrede

Filipinler'de uyuşturucuyla mücadelede ordu devrede

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte uyuşturucu ile mücadelede, ordu güçlerinin kullanılacağını açıkladı.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte uyuşturucu ile mücadelede ordunun kullanılması için başkanlık kararnamesi çıkaracağını duyurdu. Uyuşturucunun 'ulusal güvenlik tehdidi' olduğunu söyleyen Duterte, orduyu görevlendirmek için olağanüstü hal uygulamasına gerek olmadığını da belirtti.

Sputnik'in haberine göre Duterte'nin son açıklaması Filipinler polisinin içindeki 'yaygın yolsuzluk' nedeniyle Filipinler Ulusal Polisi'nin (PNP) tüm uyuşturucu operasyonlarının durdurulmasının ardından geldi.

Duterte dün ordu generalleriyle yaptığı toplantıda uyuşturucu ile savaşta ve 'dibine kadar yozlaşmış' polisleri tutuklamakta askerlerden yardım talep etmişti.

Savunma Bakanlığı da Duterte'den yardım talebini resmileştirmesini istemişti.

Askerlerin uyuşturucu ile mücadelede nasıl bir rol oynayacağı henüz bilinmiyor ancak Duterte dün ordunun küçük bir bölümünü görevlendirmeyi düşündüğünü işaret etti.

Duterte, polis şefine Güney Koreli bir iş adamının bir polis ekibi tarafından öldürülmesinin ardından tüm uyuşturucu operasyonlarının durdurulması emrini vermişti.

Olaydan büyük rahatsızlık duyan Duterte, iş adamının öldürülmesinin 'uluslararası sonuçları' olacağını açıklamıştı.

Duterte ayrıca bundan sonra operasyonları Filipinler Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi'nin (PDEA) yapacağını belirtmişti.

8 BİNE YAKIN İNSAN HAYATINI KAYBETTİ

İnsan hakları savunucuları uzun zamandır Filipinler'deki uyuşturucu operasyonlarına dikkat çekiyor. Duterte'nin devlet başkanlığına seçildiği 7 ayda  2 bin 500'den fazlası polis operasyonlarında olmak üzere 7 bin 600'den fazla insan uyuşturucu ile ilgili şiddet olayları ve çatışmalarda hayatını kaybetti. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net