Ukrayna ordusu, Donbass’a saldırılarını artırdı

Ukrayna ordusu, Donbass’a saldırılarını artırdı

Ukrayna ordusu, Donbass bölgesine yönelik saldırılarını yeniden artırdı. Saldırılarla ABD ve Rusya'ya mesaj verildiği belirtiliyor.

Okay DEPREM
Donetsk

Ukrayna ordusu, bağımsızlığını ilan eden ve Donetsk ve Lugansk adında iki cumhuriyetin kurulduğu Donbass bölgesine yeniden saldırıya başladı.

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı İgor Pavlovskiy, ordunun ülkenin güneydoğusundaki Donbass’ta saldırı düzenlediğini açıkladı, “Çocuklarımız kahramanca adım adım, metre metre hareket ederek ilerleme sağlamayı başardı” ifadelerini kullandı. Pavlovskiy, gazetecilerin Minsk anlaşmasının uygulanmasına ilişkin sorularına ise yanıt vermedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da, Donbass’ta yaşanan çatışmalardan Ukrayna’yı sorumlu tutarak, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve ayrı askeri birimlerinin provokasyon eylemi” olduğunu savundu.

ZAHARÇENKO’DAN MİNSK UYARISI

Bölgede tansiyon son iki yılın en yüksek seviyesine çıktı. Önceki hafta DNR-Ukrayna sınırının batı ve kuzey yönünde bulunan Ukrayna ordusu güçleri, bizzat Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko’nun emriyle saldırı durumuna geçti.

Başkent Donetsk ve ülkenin ikinci büyük şehri olan Makyeevka’da çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği, onlarcasının da yaralandığı bombardıman gece gündüz devam ederken, yerleşim yerlerinin bilhassa belirli bölgelerinde alt yapı zarar gördü. Özellikle su, elektrik ve internet hizmetleri pek çok ilçede kesintilerle temin edilebiliyor.

Donetsk Halk Cumhuriyeti Başkanı Aleksandr Zaharçenko, yaptığı açıklamada, “Bizler aramızdaki anlaşmalara riayet ediyor ve tek taraflı saldırıya geçmiyoruz. Bizim görevimiz, Ukrayna’yı yeniden Minsk Protokollerine dönmeye zorlamak. Gene aynı zamanda esas vazife, bizi Minsk Antlaşması’nı bozmuş olmakla suçlamayı önlemektir” dedi.

‘ABD’YE RUSYA MESAJI VERMEK İÇİN...’

Günlerdir devam eden çatışmaların yaklaşık 50 kilometrelik bir sınır hattında cereyan ettiğini belirten Zaharçenko, Ukrayna tarafının da önemli kayıplar yaşadığını aktardı. Zaharçenko ayrıca, cephe hattını ziyaret etti.

Çarpışmaların en yoğun yaşandığı nokta niteliğindeki Avdeyevka ile Yasinovataya arasındaki cepheye giden Zaharçenko burada da, Ukrayna’nın saldırılarını Rusya ve ABD’nin “ortak bir zemin yakaladığı” bir süreçte başlattığına dikkat çekerek, “Ukrayna kuvvetleri üst üste 3. gündür Donetsk ve Makyeevka’yı vuruyor. Çarpışmalar çok şiddetli. Ukrayna tarafı büyük kayıplar veriyor. Fakat cephe hattını yaramayacaklar” dedi.

OKUL VURULDU

Bu arada Ukrayna ordusu, Donetsk’e 15-20 kilometre mesafedeki sanayi şehri Makyeevka’yı hedef almayı sürdürüyor. Önceki gün uzun menzilli toplarla gerçekleştirilen ağır bombardımanda 21 numaralı ilk ve ortaöğretim okulu ağır hasara uğrarken, okulun yakınlarında bulunan bir binaya isabet eden mermilerin şarapnel parçaları nedeniyle yaşlı bir kadın da hayatını kaybetti. Kadının, okuldan yalnızca birkaç sokak ötede bulunan binanın bahçesindeki depodan kömür alırken düşen top mermisinin isabet etmesiyle olay yerinde yaşamını yitirdiği açıklandı. Bombardıman sırasında yakınlarda bulunan bir başka sivil ise olaydan yaralı olarak kurtulabildi. 

www.evrensel.net