02 Şubat 2017 09:54

‘Ne verecek ne de kestirecek ağacımız var’

İstanbul Kent Savunması üyesi Peyzaj Mimarı Çağdaş Öztürk, Maçka Parkı'nda başlatılan inşaat çalışmasına tepki gösterdi.

‘Ne verecek ne de kestirecek ağacımız var’

Paylaş

Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri Projesine tepkiler büyüyerek devam ediyor. İstanbul Kent Savunması üyesi Peyzaj Mimarı Çağdaş Öztürk ve Maçka Forumu üyesi İnşaat Mühendisi Ersin Kiriş yapılanın “Rant” projesi olduğunu vurguladı. Projenin sadece Maçka Parkı’nı ilgilendirmediğini kaydeden Öztürk, “İstanbul’un mega projelerini rahatlatılması için yapılmış bir rant projesidir. Proje Maçka Parkında başlar, Fulya, Levazım diye devam eder. Oradan Balta Limanı, Armutlu, Sarıgazi ve oradan 3’üncü köprüye kadar giden bir ayağı var bu projenin. Aslında sadece Maçka Parkını ilgilendiren bir proje değil. Sarıyeri, Şişli’yi Beşiktaş’ı aslında bütün bir İstanbul’u etkileyen bir karayolu tünel projesidir” dedi.

‘BÖLGENİN SON BÜYÜK ALANI’

Maçka parkının bölgenin en büyük parkı olduğunu hatırlatan Öztürk, “Maçka Parkına sadece bu bölgedeki insanlar değil İstanbul’un diğer ilçelerinden insanları gelir. Bu sebepten insanlar için çok önemi vardır. Bu park insanları bir araya getiren en büyük ve en güzel parklardan bir tanesidir. Bu bölgenin en büyük son alanıdır” diye belirtti. 

‘DAHA BÜYÜK YAĞMA VAR’

Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şuan da yapılacak projede Büyükşehir Belediyesi 3 bin 500 metre karelik bir alanı tahrip edeceğini belirtiyor. Ama biz planları incelediğimizde, şehir planlamacısı olan arkadaşların bize verdiği bilgiler ile birlikte daha büyük bir kıyım ve daha büyük bir yağma var.” 

‘İSTANBUL’DA YEŞİL ALAN GÖREN ŞANTİYE KURUYOR’

Parkın yan tarafına kurulan inşaat şantiyesindeki çalışmalara değinen Öztürk, şunları dile getirdi: “Beton firmaları beton satmaya bile başlamış. Evlendirme dairesinin olduğu kısımda ve Hilton’un altında olan yeşil alanlarda gidecektir. Bu bilgide saklanmaktadır diye düşünüyorum. İstanbul’un geldiği noktayı görüyoruz. İstanbul’un en küçük yeşil alanını görenler oraya bir şantiye kuruyor. Bir mega proje yapmak için yeşil alanı bitirmek istiyorlar. Bunun somut örnekleri var.” 

‘HER YERDE PARKIMIZI KORUYACAĞIZ’

Gelecek nesiller için yeşil alanları savunacaklarını dile getiren Öztürk, “Biz İstanbullular olarak ne verecek ne de kestirecek bir ağacımız var. Yeşil alanları savunacağız çünkü geleceğimize bırakacak başka bir şey yok. Geleceğe beton yığınları, dikey mimariler bırakmayacağız. Yeşil alanları ağaçlara bırakacağız” diye konuştu. 

‘CHP’Lİ BELEDİYE DE PROJENİN İÇİNDE’

Öztürk, Maçka Parkı için bir mücadelenin verildiğini kaydederek, ilgili makamlara çevre savunucuları ve mahalleliler olarak itirazlarını yaptıklarını ve bu itirazlarını devam ettirdiklerini ifade etti. Öztürk, Beşiktaş Belediyesi’nin proje içinde ki etkinliğini ise “Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedaroğlu bu rant projesinin tam ortasındadır. İlk belediye başkanlığını kazandığında kendisi Ortaköy vadisini imara açmıştı” dedi. 

‘PARKI KISKACA ALIYOR’

Maçka Forumu üyesi İnşaat Mühendisi Ersin Kiriş de “Tüneller bu parkı kıskaca alıyor. Maçka Parkı bir kavşağın orta yerine çevrilmeye çalışılıyor. Parkta ağaçlara zarar vermeyeceğiz taşıyacağız gibi sürekli klişeleşmiş sözler kullanılıyor. Giriş kısmında böyle bir projenin yapılanması öyle tahrip edilmeden olacak bir proje değil” ifadesinde bulundu. 

Yeşil alanların imara açılmasına karşı olduklarını yineleyen Kiriş, “Bu projeyi yapanlar madem bu kadar hevesli biz onlara yer gösterelim oraya yapsınlar. Gök Kafes Otel var birçok mahkeme kararına rağmen yapılan kaçak bir yapı. Buyursunlar oraya yapsınlar, önerimizde var kendilerine” diye kaydetti. (DİHABER)
 

ÖNCEKİ HABER

Yarbay Bülbül, Kardak dönüşü gözaltına alınmış

SONRAKİ HABER

İsviçre'deki ABD Büyükelçiliği güvenlik alarmı verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa