Yarbay Bülbül, Kardak dönüşü gözaltına alınmış

Yarbay Bülbül, Kardak dönüşü gözaltına alınmış

Hava Kurmay Yarbay Bilgehan Bülbül'ün, Genelkurmay Başkanı Akar'la Kardak'a gittiği ve Kardak dönüşü gözaltına alındığı ortaya çıktı.

Hava Kurmay Yarbay Bilgehan Bülbül'ün 'FETÖ' iddiasıyla gözaltına alınmasına ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı.

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre Bülbül, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın Kardak ziyareti sırasında heyette bulunan komutanlar arasındaydı.

Kardak kayalıklarının yakınına yapılan seyahatte görev yapan Hava Kurmay Yarbay Bilgehan Bülbül, bir gün sonra başlatılan operasyonda gözaltına alındı. Emniyette sorgusu devam eden şüpheliler arasında bulunan Bülbül'ün Akar'ın özel kaleminde görev yaptığı iddia edildi.

Soruşturma dosyasında ismi gizli tutulan bir 'sivil imam'ın ifadesinde, Eskişehir 1. Anajet Üsssünde görev yapan Kurmay Yarbay Nail Bülbül'ün kendisine bağlı olduğunu, lojmanındaki evinde zaman zaman ziyarete gittiğini söylediği öne sürüldü.

NAİL BÜLBÜL, EL BAB'I VURAN UÇAKLARI KOORDİNE ETTİ

Dosyaya giren bu ifade üzerine Savcı Müslüm Canpolat, aralarında 5’i 'sivil imam', 10’u asker toplam 15 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Geçen Pazartesi günü yapılan operasyonda gözaltına alınanlar arasında, 15 Temmuz sonrası Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın özel kaleminde görevlendirilen Yarbay Bilgehan Bülbül ile Eskişehir 1. Anajet Üsssünde görev yapan eşi Kurmay Yarbay Nail Bülbül'ün de bulunduğu bildirildi. Yarbay Nail Bülbül'ün 'Fırat Kalkanı Harekatı’nda Eskişehir’den kalkarak el Bab’ı vuran F-16 savaş uçaklarının koordinasyonunu sağlayan komutanlardan biri olduğu belirtildi.

Geçen Pazar günü Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, Aksaz Deniz Üssü ve Ege Denizinde bulunan Kardak kayalıklarında incelemelerde bulunmuştu. Yarbay Bilgehan Bülbül'ün bu ziyaret sırasında Akar ve kuvvetler komutanlarına eşlik ettiği bildirildi. Kardak kayalıklarının ziyaretinden ardından Ankara’ya dönen Yarbay Bilgehan Bülbül'ün bir gün sonra pazartesi günü de gözaltına alındığı belirtildi. Emniyette gözaltı işlemleri devam eden şüphelilerin, önümüzdeki hafta savcılığa gönderileceği belirtildi.

NAİL BÜLBÜL 'FETÖ'DEN ALINIP BIRAKILDI İDDİASI

Kurmay Yarbay Nail Bülbül'ün 15 Temmuz darbe girişi sonrasında Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen 'FETÖ' soruşturması kapsamında gözaltına alındığı, ancak delil yetersizliğinden serbest bırakıldığı da öne sürüldü. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net