'Kardak gerilimi'nde son perde: 'Bakan, aklını başına alsın'

'Kardak gerilimi'nde son perde: 'Bakan, aklını başına alsın'

Başkanlık sistemi referandumuna gidilirken Yunanistan'la gerilim artırılıyor. Bakan Çavuşoğlu, 'Savunma Bakanı aklını başına toplasın' dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'la yeniden yükseltilen 'Kardak gerilimi'nin ardından kayalıklara çelenk bırakan Savunma Bakanı Panos Kammenos'a "Savunma Bakanı aklını başına toplasın. Aklıselim davranmamızı suiistimal etmemeleri lazım. Gereken cevabı vermesini de biliriz" dedi.

Hürriyet'ten Hande Fırat'ın haberine göre, Çavuşoğlu, "iki ülke arasındaki Ege sorununa dikkat çekerek, sürmekte olan istikşafi görüşmeleri hatırlattı" ve şunları söyledi: "Biz bu istikşafi görüşmeleri hep devam ettirdik. Çipras Hükümeti döneminde iktidar ortağı da olan radikal sağ partinin başkanı aynı zamanda Yunanistan’ın Savunma Bakanı. Bu bakan sürekli tahriklerde bulunuyor. Yunanistan eskiden beri tahrik edici şeyler yapıyor. Biz komşumuzla gerginlik olmasın diye aklıselim davranıyoruz.

Çoğunu gündeme bile getirmiyoruz. Ancak Kardak konusunu fırsat bilerek durumu tırmandırıyorlar. Savunma Bakanı aklını başına toplasın. Aklıselim davranmamızı suiistimal etmemeleri lazım. Gereken cevabı vermesini de biliriz. Bakan’ın tavrı yeni değil. Biz bu tavırlarını Çipras’a da söyledik, söylüyoruz. İki ülke arasında ihtilaflı konular konuşarak çözülmeli. Sağduyulu olmak lazım. Durum tırmanırsa, Allah korusun istenmeyen bir kaza olursa bunun telafisi de olmaz. Büyük bir olgunluk içinde davranıyoruz. Yunan Savunma Bakanı da olgunluk içinde hareket etmeli.” (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net