Adalet Bakanı Bozdağ’dan Öcalan cevabı: Tecrit yok

Adalet Bakanı Bozdağ’dan Öcalan cevabı: Tecrit yok

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HDP Milletvekili Berdan Öztürk'ün İmralı’da bulunan Abdullah Öcalan’la ilgili soru önergesini yanıtladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk'ün Abdullah Öcalan ile ilgili soru önergesini cevapladı. Bozdağ, ceza infaz kurumlarında ve ceza infaz mevzuatında ‘tecrit, izolasyon ve sürgün’ şeklinde bir uygulama bulunmadığını ileri sürdü.

Öztürk'ün soru önergesine verdiği cevapta hükümlü ve tutukluların sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra gerekli güvenlik önlemleri altında sevk işlemlerinin yapıldığını belirten  Bozdağ, “Soru önergesinde adı geçen hükümlülerden ilkinin hukuki yardım ve savunma hakkı kapsamında avukatları ile diğer hükümlü ve tutuklular gibi görüşebildiği, ancak zaman zaman gemi arızası veya kötü hava şartları gibi nedenlerle hükümlünün barındırıldığı adada bulunan Ceza İnfaz Kurumu'na ulaşım sağlanmasında güçlük çekildiği, bu nedenle de avukatları, ailesi ve vasisiyle görüşmelerinde sorun yaşanabildiği, hükümlünün 11.09.2016 tarihinde kardeşiyle bayram açık görüşünü gerçekleştirdiği anlaşılmıştır” dedi.

‘SİLİVRİ’YE SEVK’ TALİMATINI BAKANLIK VERMİŞ!

Bozdağ adada bulunan diğer tutukluların Silivri’ye nakledilmesine ilişkinse şunları söyledi:
“Terör suçundan hükümlü olarak bulunan diğer hükümlülerin; İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu İdare ve Gözlem Kurulunun kararları dikkate alınarak Bakanlığımızca Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na nakillerinin uygun görüldüğü, mevzuat hükümleri uyarınca yapılan güvenlik ve disiplin nakillerinde ailelere bilgi verilemediği, nakiller gerçekleştikten sonra kurumdan sorulması halinde bilgi verilebildiği, öte yandan adı geçenlerin nakledildikleri kurumun hükümlülere şifahi olarak söylendiği anlaşılmıştır” dedi. (DHA)

www.evrensel.net