02 Şubat 2017 03:10

Kadınlar 8 Mart'a hazırlanıyor

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir araya gelen kadınlar, eylem ve etkinlikler hakkında görüş ve önerilerini sundu.

Kadınlar 8 Mart'a hazırlanıyor

Paylaş

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Platformu üyesi kadınlar, “8 Mart’a doğru, şubat ayı boyunca ses çıkaracağımız bir kampanyayı birlikte planlamak için buluşuyoruz” sloganıyla geçen hafta çeşitli kadın kurumlarıyla toplantı gerçekleştirdi. Tartışma ve planlama şeklinde süren toplantıdan çıkan sonuçları paylaşan kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne kadar düzenleyecekleri eylem çizelgesini belirledi.

Referandumun da tartışıldığı toplantıda çıkan bazı öneriler şöyle:

* 8 Mart, referandumun ötesinde kadınları birleştiren bir süreç olmalı.

* Başkanlığa veya tek adam rejimine ‘hayır’ gibi bir sözle doğrudan referanduma yönelik kampanya yapılmalı.

* Kampanya referandumdan daha geniş kadın sözü üzerinden kurulmalı, ‘hayır’ sözü farklı şekillerde öne çıkarılmalı.

* Kadınların üzerinde ortaklaşabileceği talepler/sözler üzerinden ‘hayır’ diyebilir, doğrudan referandum üzerinden kampanya yapmazken referandumu da kapsayabilir.”

“Kampanyanın ne gibi ayakları olmalı?” maddesini açıklığa kavuşturan kadınlar, sokakta olmanın önemine dikkat çekti. 8 Mart’tan önce eş zamanlı olarak sokak eylemleri yapılması kararı alan kadınlar, İstanbul’un ilçelerinden başlayacak eylemselliklerin adını da “Türkiye Kadın Buluşması” olarak belirledi.

“Nasıl ilerleyeceğiz?” sorusuna da yanıt arayan kadınlar, sosyal medya üzerinde oluşturulan gruplar üzerinden çeşitli toplantıların yapılacağını ve çıkan yeni sonuçlarla Türkiye Kadın Buluşması’nın temellerinin oluşturulacağını belirtildi. Kadınlar önümüzdeki günlerde konuyla ilgili bir araya gelmeye devam edecek. (DİHABER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Bayrampaşa otogarında yangın çıktı

SONRAKİ HABER

"Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa