Hükümet geriyor, banka dertleniyor

Hükümet geriyor, banka dertleniyor

S&P’nin 3 bankanın görünümünü negatife çevirmesini Bülent Falakaoğlu değerlendirdi.

Bülent FALAKAOĞLU

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P), 3 Türk bankasının görünümünü negatife düşürdü. Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin notunu  yatırım yapılamaz seviyeye indirmesinin ardından gelen bu karar bankaların da durumunun iyi olmadığının göstergesi.

S&P Türkiye Vakıflar Bankasının kredi notunu BB/durağandan BB/negatife çekti. Yapı ve Kredi Bankasının kredi notu ise uluslararası kurum tarafından BB/durağandan BB/negatife düşürüldü.

HÜKÜMET GARANTİSİ YETMİYOR

Kredi dereceleme kuruluşu Fitch de geçtiğimiz yaz 8 Türk bankasıyla birlikte üç şirketin ‘durağan’ olan görünümlerini “negatif”e çevirmişti.

7’si kamu sermayeli bankalardı; Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank, TSKB, TKB, Eximbank, Takasbank.

Bu bankaların durumunun kritik görünmesinin sebebi devlet garantisinde verdikleri borçlar.

Şöyle ki... 3. köprü, 3. havaalanı, Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara Otoyolu, Osmangazi Köprüsü, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu gibi mega projeler. Bankaların verdiği borçlarla yapılıyor. Devlet bankalara, “Projeyi yapan şirketler borcunu ödemezse ben ödeyeceğim” garantisi verdi. Lakin kredi kuruluşları, Hazinenin kamu bankalarına verdiği garantiden kuşku duyuyor!

Söz konusu projeler için, bütçede gözükmese de, devlet 10 milyarlarca dolarlık borcun altına girdi. Borçlar, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank gibi kamu bankalarının olsa da yük Hazinenin sırtında.

Üstelik projelerin hayata geçen kısmından iyi haberler gelmiyor. ‘Üçüncü köprü işe yaramadı’ denebilir. 28 liraya geçiş pahalı geçen olmuyor. Osmangazi Köprüsü’ne verilen 35 dolar artı KDV garantisinde kimse geçmiyor. Ucuzlatıldı yine çözüm olmadı. Devlet cebinden sürekli ödeme yapıyor. 17 lira geçiş ücreti olan Avrasya Tüneli’nin pahalı ve kullanımı az. Sürekli zarar yazan bu projeler hükümetin de bütçesini bozuyor.

Sermeyesi yeterli olmayan, elindeki 100 liralık mevduata karşın 120 lira borcu olan Türk bankacılık sistemine güvenmeyen kredi kuruluşları, mega projelerdeki ‘gizli’ borcu nedeniyle devlete de kuşku ile bakıyor. “Devletin destek sağlama yeterliliği bozuluyor” diye düşünüyor.   

HEDEFTEKİ BANKANIN NOTU DÜŞTÜ

S&P’nin notunu düşürdüğü bankalardan biri, aktif büyüklüğü açısından Türkiye’nin en büyük özel bankası olmasına rağmen son yıllarda artan dozda hükümetin ve ona yakın medya organlarının hedefi haline gelen Türkiye İş Bankası. S&P, Türkiye İş Bankasının kredi notunu BB/durağandan BB/negatife çektiğini açıkladı.

2012 yılından bu yana adeta hedefe konan, hatta el konulması çağrısı yapılan Türkiye İş Bankasının üzerindeki siyasi baskının artmasından sonra “bilançolarının bozulduğu” iddia ediliyordu.

Döviz kurları yükseldikçe bankaların borçlarının artıyor olması bankaların görüntüsünün giderek olumsuz gözükmesinde bir etken. Diğer bir etken ise, yüksek enflasyona rağmen ‘Faiz indir’ baskısı yapan, tüm kurumlar üzerinde siyasi baskısını artıran, bankaları projeler için borca iten hükümetin tavrı!

www.evrensel.net
ETİKETLER S&Pbankakredi notu