11 Haziran 2012 13:18

Dış hatlardan destek!

Grev haklarının yasaklanmasına karşı çıktıkları için işten atılan THY işçilerinin mücadelesi sürerken bir yandan da mücadeleye destek artıyor. İllerde eylemler yapılırken, direnişin sürdüğü İstanbul’da ziyaretler var. Eylemlerde ve ziyaretlerde yapılan konuşmalarda, saldırının sadece Hava-İş’e değil tü

Dış hatlardan destek!

Paylaş

THY işçileriyle dayanışma sınırları da aştı. Almanya Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) de bir yazılı açıklama yaparak THY işçileri ile dayanışmaya çağırdı.

Öte yandan Ulusal İşyeri Temsilciler Ağı NSSN’in Cumartesi günü düzenlenen Altıncı Konferansında, AKP Hükümeti tarafından grevi yasaklanan havayolu çalışanlarına destek çağrısı yapıldı. Tüm Britanya çapından gelen üç yüzden fazla işyeri temsilcisinin katılımı ile gerçekleşen konferansta, AKP hükümetinin kararını protesto etmek ve yasak kararının kaldırılması için Day-Mer tarafından başlatılan imza kampanyasına tüm delegeler imzaları ile destek verdi.

HAYDİ DAYANIŞMAYA!

DİDF yaptığı yazılı açıklamada, AKP Hükümetinin havacılık iş kolunda grevi yasaklamak istemesine, grevle yanıt veren işçilerin işten atıldığına dikkat çekerek, “Atılan işçiler ve sendikaları Hava-İş, her gün yaptıkları eylemlerle mücadelelerini sürdürüyorlar. Başta havacılık hizmetlerinde çalışan emekçiler olmak üzere Avrupa’daki bütün emekçileri Türkiye’deki emekçi kardeşleriyle dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.   DİDF tarafından yapılan açıklamada şu çağrı yapıldı, “Ekonomik krizin faturasını ödemek istemeyen ve haklarını korumak için mücadele eden işçi ve emekçiler Avrupa’nın birçok ülkesinde hedef tahtasına konuluyorlar; İtalya, İspanya, Portekiz ve Yunanistan’da işçi ve emekçilerin demokratik haklarını içeren yasalar değiştirilmeye çalışılıyor, grevler yasaklanıyor ve toplu iş sözleşmeleri geçersiz ilan ediliyor! AKP Hükümeti’nin THY’de çalışan emekçilere karşı başlattığı bu saldırı Avrupa genelinde sermayenin lehine ve emekçilere karşı sürdürülen neo-liberal politikaların bir parçasıdır. Bu nedenle bütün işçi ve emekçileri, ‘Grev Haktır, Yasaklara Hayır!’ sloganıyla mücadele eden Hava-İş Sendikası üyeleriyle dayanışmaya ve mücadelelerine her türlü desteği sunmaya çağırıyoruz.”

HAVA-İŞ ÜYELERİNE LONDRA’DAN DESTEK

Britanya’nın mücadeleci sendikacıları tarafından 2007 yılında kurulan Ulusal İşyeri Temsilciler Ağı NSSN’in Cumartesi günü düzenlenen Altıncı Konferansında, AKP Hükümeti tarafından grevi yasaklanan havayolu çalışanlarına destek çağrısı yapıldı. Tüm Britanya çapından gelen üç yüzden fazla  işyeri temsilcinin katılımı ile gerçekleşen konferansta, AKP hükümetinin kararını protesto etmek ve yasak kararının kaldırılması için Day-Mer tarafından başlatılan imza kampanyasına tüm delegeler imzaları ile destek verdi.

Ulusal İşyeri temsilciler Ağı Başkan Yardımcısı Katrine Williams kürsüden yaptığı konuşmada, imza kampanyasına katılım ve işten atılan işçilere destek çağrısı yaptı.

NSSN, Londra’da yaşayan Türkiye kökenli göçmen emekçiler tarafından kurulan Day-Mer’in konuya ilişkin bildiri ve imza metni internet sitesinde yayınlayarak destek olmaya devam edecek.  

İmza kampanyasına destek verenler arasında, Demir ve Deniz Yolları Sendikası RMT Başkanı Alex Gordon, Öğretmenler Sendikası NUT Yardımcı Genel Sekreteri Kevin Courtney, Kamu ve Ticari Sektör Sendikası PCS Yardımcı Genel Sekreteri Chris Baugh, Ulusal İşyeri Temsilcisi Ağı Genel Sekreteri Linda Taaffe ve Başkanı Rob Williams da var. (İstanbul/EVRENSEL)


“Birleşe birleşe kazanacağız”, “İş, ekmek, özgürlük” sloganları atan işçilere seslenen Haber-İş 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Karatay, sendikalara ve konfederasyonlara seslenerek hava yolu işçilerinin direnişine sahip çıkmanın sermayenin gelecekteki saldırılarına karşı çıkmak anlamına geldiğini dile getirdi. “Bugün havayolu işçilerine sahip çıkamayan sendikalar yarın kıdem tazminatları için hiçbir şey yapamazlar, hiç kimse kendini ve bizi kandırmaya çalışmasın” diyen Karatay, söz söyleme sırasının bittiğini artık eylem yapma zamanı olduğunu kaydetti.

Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, ziyaretleri için Haber-İş üyelerine teşekkür ederek, Türk-İş dayanışmasını beklediklerini ifade ederek, onlar gelmese de işçilerin ve demokrasi güçlerinin ziyaretlerinin dirençlerini artırdığını kazanana kadar direnişe devam edeceklerini belirtti. (İstanbul/EVRENSEL)


GREV VAZGEÇİLEMEZ TEMEL BİR HAKTIR

AKP hükümetinin hava işkolunda grev yasağı getiren düzenlemesine grevle yanıt veren 305 Hava-İş üyesinin işten çıkarılmasına tepkiler sürüyor. KESK yaptığı açıklamada, greve çıkan emekçilerin işten atılmasının AKP’nin emek düşmanlığını ortaya koyduğunu belirtirken, saldırılara karşı çıkmanın yolunun ise birleşik emek mücadelesinden geçtiğine vurgu yaptı.   KESK yaptığı yazılı açıklamasında, “haklı mücadelesinde Hava- İş’in yanındayız” dedi. AKP iktidarının emek ve demokrasi düşmanlığının gün geçtikçe açığa çıktığı belirtilen açıklamada, THY yönetiminin bu derece pervasız olmasının asıl dayanağının, AKP’nin sermaye yandaşlığı olduğu dile getirildi. “Grev; karada, havada, her yerde vazgeçilemez temel bir haktır” denilen açıklamada, emekçilerin kazanılmış haklarına ve onların mücadele örgütlerine karşı artan bu saldırıları durdurabilmenin tek yolunun birleşik emek mücadelesi hattını örmekten geçtiği ifade edildi. (Ankara/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Söz kadınlarda!

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe-Galatasaray derbisi 14 Nisan Pazar günü oynanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa