‘Bir Annenin Feryadı’nda hedef laiklik

Kültür Bakanlığının desteğiyle çekilen ‘Bir Annenin Feryadı’ isimli filmin laikliği hedef alan fragmanları sosyal medyada tartışma yarattı.

“Bir Annenin Feryadı” filminin üst üste yayınlanan fragmanları sosyal medya tartışma konusu oldu. Kültür Bakanlığı tarafından verilen 500.000 lira destek ile çekilen filmde viski, şarap içen anne ve etrafındakiler hedef haline getiriliyor. Filmde modern-laik aile yapısı için avarelik ve başıboşluk kisvesi yakıştırılıyor.

Raif Cilasun'un aynı adlı eserinden senaryolaştırılan film için yönetmeni Atilla Gökbörü, “Gençliği başı boşluktan, avarelikten vazgeçip, sorumlu davranmaya davet eden bir hikaye” ifadelerini kullanıyor. Günümüz Türkiye’sinde Temaşa-Seyir sanatların eğitici-ahlakçı yapısını kaybettiğini söyleyen Gökbörü, sinema filmlerinin ve TV dizilerinin absürt komedi ve ‘ayakları yere basmayan dram-aşk hikayeleriyle’ dolduğunu ifade ediyor.

Yönetmenin filmle ilgili görüşleri şöyle;
“Son yıllarda sinema filmlerine eskiden olmayan yeni bir tür eklenmiştir. Şeytan-vampir-lanet hikayeleri. Bu anlamsız, hiç bir faydalı yanı (kültürel ve ahlakî) olmayan seyirlikler bilhassa gençleri derinden etkilemekte, onların hedefsiz, gayesiz yetişmelerine sebep olmaktadır. Gençliğin çok büyük çoğunluğunda; aynı absürt komedi-dramlardaki karakterler gibi hedefsiz kişilikler oluşmaktadır. Din duyguları çok zayıflamış, buna bağlı olarak ahlak duyguları da olması gerektiği gibi gelişmemektedir. Bir kısım gençlik bu milletin değerleriyle yetişirken, diğer önemli bir kesim de şaşkın, avare ve aymazlık içindedir. Bu proje, toplumun ve gençliğin durumuna karşı duyulan endişeden ve itirazdan doğmuştur. Gençliği başı boşluktan, avarelikten vazgeçip, sorumlu davranmaya davet eden bir hikayedir.”

MUHALİF SİNEMACILARA DESTEK VERİLMEDİ

Kültür Bakanlığı’na bağlı Sinema Destekleme Kurulu bugün (1 Şubat) 30 projeye 25 milyon 600 bin TL destek verildiğini duyurdu. Açıklanan listede barış için imza kampanyasına destek veren muhalif sinemacılara yer verilmedi. Bu desteği alamayan yönetmenler arasında ulusal ve uluslararası sinema etkinliklerinde pek çok ödül alan Emin Alper ve Tolga Karaçelik gibi isimler de var. Tolga Karaçelik de yeni filmi ‘Kelebekler’e Kültür Bakanlığı’nın destek vermediğini twitter hesabından duyurdu. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 01 Şubat 2017 19:19
www.evrensel.net