Demirtaş hakkındaki iddianame kabul edildi

Demirtaş hakkındaki iddianame kabul edildi

Selahattin Demirtaş hakkında 142 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada, Demirtaş hem KCK hem de DTK yöneticisi yapıldı.

Deniz TEKİN

HDP Eş Genel Selahattin Demirtaş hakkında 142 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada, Demirtaş hem KCK hem de DTK yöneticisi yapıldı. Telefonları dinlenen Demirtaş ve 4 milletvekili hakkında “çözüm süreci”nin yürütüldüğü 2014 yılında DTK soruşturması başlatıldığı ortaya çıktı. 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım’da tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında hazırlanan iddianame Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Savcılığın 31 fezlekeye dayandırdığı 501 sayfalık iddianamede, Demirtaş’ın 2012-2016 yılları arasında birçok ilde katıldığı 31 eylem ve etkinlik nedeniyle “Örgüt kurma ve yönetmek”, 15 kez “Örgüt propagandası yapmak”, 3 kez “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme yönetme bunların hareketlerine katılma”, 2 kez “Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik Etme”, 4 kez “Suçu ve suçluyu övmek”, “Suç İşlemeye Alenen Tahrik Etme”, “Halkı Kanunlara Uymamaya Tahrik Etme” suçlarından 43 yıldan 142 yıla kadar hapsi istendi. İddianamenin büyük bir bölümünde, PKK, KCK, DTK’nin tarihi, yapısı, işleyişi, KCK yöneticilerinin yaptığı açıklamalar, Kobanê olaylarına ilişkin değerlendirme ve bilgilere yer verildi.

HEM ‘KCK’ HEM ‘DTK YÖNETİCİSİ’ YAPILDI

İddianamede, Demirtaş’ın 2007-2016 yılları arasında siyasi parti faaliyetleri kapsamında katıldığı basın açıklamaları, yürüyüş, basın toplantısı, eylem ve etkinlikleri 4 ana başlıkta toplandı. İddianamede, Demirtaş’ın katıldığı bu eylem ve etkinlikler, “KCK/TM yapısı içerisinde ‘Siyasi Alan Merkezi Sorumlusu’ olarak örgüt yöneticisi olarak”, “Demokratik Toplum Kongresindeki (DTK) yöneticisi olmak”, “6-8 Ekim Kobanê olaylarının başlangıcında HDP MYK’sında yapılan ve sonrasında yapmış olduğu diğer açıklamalara ilişkin eylemler” ile değişik tarihlerde yapmış olduğu konuşmalarda “Örgütün terör, cebir ve şiddet eylemlerini ve olgusunu meşru gösterecek nitelikte beyanlarda bulunmak suretiyle katıldığı eylemler” olarak ayrıldı. Demirtaş hakkında çeşitli tarihlerde açılan 19 ayrı “örgüt propagandası” davası hakkında erteleme kararı verildiği belirtilen iddianamede, Demirtaş’ın yasama dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle hazırlanan 31 fezlekeye ilişkin soruşturma dosyalarının eylem bütünlüğü açısından birleştirildiği ve bütün olarak suç nitelendirilmesi yapıldığı ileri sürüldü.

DOKUNULMAZLIĞI OLMASINA RAĞMEN DİNLENMİŞ

Demirtaş hakkında “KCK/TM” içindeki konumu ve eylemlerine ilişkin 2012 yılında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının fezleke hazırladığı hatırlatılan iddianamede, Demirtaş’ın Ankara Esenboğa, İstanbul Atatürk Havalimanı, Edirne Kapıkule kara sınır kapılarından değişik tarihlerde yurt dışına gitmesi, gizli tanık ifadeleri, milletvekili olmasına rağmen Demirtaş’ın siyasi parti faaliyeti kapsamında yaptığı ve dinlenen telefon görüşmeleri, ortam dinlemeleri “örgüt yöneticiliği” için delil olarak gösterildi. O dönem milletvekili olan Demirtaş’ın yaptığı konuşmaların yasama dokunulmazlığı olmasına rağmen dinlenmesi dikkat çekti. 

‘ÇÖZÜM SÜRECİNDE DİNLENMİŞ’

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının DTK’ye yönelik 2010 yılında soruşturma başlattığı belirtilen iddianamede, Demirtaş ile HDP Milletvekilleri Nursel Aydoğan, Leyla Zana, Altan Tan ve İdris Baluken hakkında DTK bünyesinde yürüttükleri faaliyetlerine ilişkin 2014 yılında soruşturma başlatılarak, 2016 yılında fezleke hazırlandığı anımsatıldı. Çözüm süreci kapsamında İmralı’da PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşen 5 kişilik heyette o dönem “yasa dışı” denilen DTK’nin Eş Başkanı Hatip Dicle de vardı. Yasama dokunulmazlıkları olmasına rağmen Demirtaş ve 4 milletvekilinin 14 Temmuz 2011 ile 12 Temmuz 2013 tarihleri arasında DTK’nin kullandığı Diyarbakır Belediyesi Konukevi ile BDP il binasında katıldığı 11 toplantı ve basın açıklamasında yaptığı konuşmaların mahkeme kararıyla teknik araçlarla dinlendiği ortaya çıkarken, kayıt altına alınan bu konuşmalara iddianamede yer verildi. (Diyarbakır/DİHABER)

Son Düzenlenme Tarihi: 01 Şubat 2017 17:16
www.evrensel.net