Şirvan’da 11 madenci daha işten atıldı

Şirvan’da 11 madenci daha işten atıldı

Şirvan’da 16 işçinin yaşamını yitirdiği katliamın ardından işçi kıyımı devam ediyor. Son olarak 11 madenci daha işten atıldı.

Siirt’in Şirvan ilçesi Maden köyünde Ciner’e bağlı Park Elektrik’te işten atmalar sürüyor. Daha önce de işten atmalarla gündeme gelen maden şirketi son olarak 11 işçiyi daha işten attı.

Ciner Grubuna bağlı Park Elektrik işçi kıyımına devam ederken, işçilerin işten çıkarmaları protesto etmek amacıyla başlattıkları iş bırakma eylemi valiliğin araya girmesiyle durdurulmuştu.

Valilik, ana firma yetkilileri ve Maden-İş Sendikası işçi temsilcileri arasında işçilerin taleplerinin aktarılacağı ve firma ile işçiler arasında uzlaşıcı bir zemin hazırlanacağı yönünde görüşme tarihi de belirterek vaatlerde bulunmuştu. İşçi temsilcileri ile firma yetkilileri arasında hala bir görüşmenin olmadığı öğrenildi.

Söz konusu firmaya ait Türkiye’nin en büyük bakır madeninde 17 Kasım günü meydana gelen göçükte 16 işçi toprak altında kalmış, günler süren arama çalışmalarının ardından cenazelere ulaşılmıştı. Katliamın esas sorumlularının yakalanmadığı olaydan hemen sonra işletme madencilerin işine son verme kararı almıştı. (DİHABER)

www.evrensel.net