01 Şubat 2017 15:37

Êzidî ve Aleviler ‘hayır’ demeli’

HDP’nin Alevi Vekili Alican Önlü ile Êzidî Vekili Ali Atalan, referandumda Êzidîler ve Alevilerin güçlü bir şekilde “hayır” diyeceğini söyledi.

Êzidî ve Aleviler ‘hayır’ demeli’

Paylaş

HDP’nin Alevi Vekili Alican Önlü ile Êzidî Vekili Ali Atalan, anayasa değişikliği referandumuna Êzidîler ve Alevilerin güçlü bir şekilde “hayır” diyeceğini söyledi. 

‘ALEVİLER HAYIR DİYECEK’

Yapılacak referandumun bütün halklar açısından büyük bir önem arz ettiğini söyleyen Dersim Milletvekili Alican Önlü, “Ancak Aleviler için önemi daha da büyük olmalıdır. Herkes biliyor ki AKP ve Saray’ın zihniyeti Muaviye’dir, Yezid’dir. Alevilerin bu referandum da iki kez düşünmesi lazım. Alevi inancını reddeden, inanç merkezlerine saldıran zihniyete Aleviler ‘hayır’ diyecek” dedi. 

'ÊZİDÎLER HAYIR KAMPANYASINI GÜÇLENDİRMELİ’

Êzidî kimliğinden olan HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan ise Êzidîlerin, hükümet ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kabul görmeyen halklar olduğunu ifade etti. Atalan, “Bugün Türkiye’de Êzidî toplumu, kültürü ve varlığı kabul görmemekte. Referandumda ‘evet’ çıkması ve AKP Hükümetinin kazanması durumunda Êzidî toplumu açısından soykırım ve fermanlar devam edecektir. Çünkü bugün Ortadoğu’da AKP ve zihniyetinin ortağının kim olduğu biliniyor. AKP hükümeti de halklar, inançlar ve farklı kesimlere karşı politikalar geliştiriyor. Bu nedenle referandum ile getirilecek sistem beraberinde büyük felaketler getirecektir. Ülkede ve ülke dışında bulunan Êzidîler, ‘hayır’ kampanyasını güçlendirmelidir” çağrısında bulundu.  
(Diyarbakır/DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Kuş cennetine kömür santrali

SONRAKİ HABER

Sennur Sezer’in yaşamı tiyatro sahnesinde: Bir Şiirdir Sennur Sezer

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa