BM raportörlerinden ABD’ye: Karar acilen geri çekilmeli

BM raportörlerinden ABD’ye: Karar acilen geri çekilmeli

Birleşmiş Milletler 5 özel raportörü, ABD’nin kapılarını 7 ülkenin vatandaşına kapatmasını sert dille eleştirerek ‘bu karardan vazgeçmeli’ dedi.

Rüştü DEMİRKAYA

Birleşmiş Milletler 5 özel raportörü, ABD’nin kapılarını 7 ülkenin vatandaşına kapatmasını sert dille eleştirerek, “ABD, Irak ve Suriye’deki çatışmalarda yer aldı. Bu çatışmalardan kaçanlara elini uzatarak sorumluluğunu yerine getirmeli. Uluslararası sözleşmelerden doğan yükümlülüklerin hatırlayarak bu karardan vazgeçmeli” dedi. 

ABD Başkanı Donald Trump’ın 27 Ocak günü imzaladığı ve Müslümanların çoğunlukta yaşadığı İran, Irak, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen vatandaşlarının ABD’ye girişinin yasaklanması kararına bir tepki de BM özel raportörlerinden geldi. BM Mülteciler Özel Raportörü François Crépeau, Irkçılık Özel Raportörü Mutuma Ruteereb, İnsan Hakları ve Terörle Mücadele Raportörü Ben Emmerson, İşkence Özel Raportörü Nils Melzer ve İnanç Özgürlüğü Raportörü Ahmed Shaheed’in ortak yaptığı açıklamada, kararın açıktan bir ayrımcılık olduğunu ve Müslümanlar topluluklarının damgalanmasına neden olacağını söyledi. 

‘KARAR ACİLEN GERİ ÇEKİLMELİ’

"ABD'nin göç konusundaki politikası, insanları işkence ve diğer acımasız, insanlık dışı veya onur kırıcı muameleye maruz kalma riskiyle karşı karşıya kaldıkları yerlere, uluslararası insani yardım ve insan hakları yasalarına doğrudan aykırı olarak, uygun bireysel değerlendirmeler ve sığınma prosedürleri olmaksızın geri gönderilmelerine de yol açmaktadır" diyen BM raportörleri, bu kararın acilen geri çekilmesi çağrısında bulundu. 

‘EVİNDEN ÇIKANLAR BİR DAHA DÖNEMEYEBİLİR’

Söz konusu kararın ABD üzeri transit geçiş yapanları da etkileyebileceğini belirten raportörler, ayrıca ABD’de ikamet edip söz konusu ülkelere giden ve çifte vatandaş hakkında sahip olanların kendi evlerine dönüşte ülkeye girebileceğinin garantisinin olmadığını söyledi. BM raportörleri, “Bu durum çok acı vericidir. Bunun yanı sıra ABD'ye giden bu kişilerin, tanımlanamayan bir süre gözaltına alınacağından ve eninde sonunda sınır dışı edilmesinden endişe duyuyoruz” dedi.

‘ABD YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMELİ’

Bu kararın ayrıca Ekim 2016 ile Eylül 2017’ye kadar 50 bin Suriyeli mültecinin ABD tarafından kabul edilmesi yönündeki planlamanın da durması anlamına geldiğini hatırlatan BM raportörleri, “İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana dünyanın en büyük göç krizinin ortasında alınan böylesi bir karar, açıkça uluslararası korumaya ihtiyaç duyanlar için önemli bir engel. ABD, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeli ve zulüm ve çatışmalardan kaçanlar için koruma sağlamalıdır "’dedi. 

ABD’nin Irak ve Suriye’deki çatışmalara bizzat katıldığının altını çizen raportörler, "ABD, Irak ve Suriye gibi çatışmalara da karıştı ve şimdi bu çatışmalardan kaçanlara elini uzatarak sorumluluğunu yerine getirmek zorundadır” dedi. (Cenevre/DİHABER) 
 

www.evrensel.net