İller Bankası binasının talan faturası kaç işçi maaşı eder?

İller Bankası binasının talan faturası kaç işçi maaşı eder?

İller Bankası'nın Ulus binası talan ediliyor. Bina, 1.5 milyon liraya restore edildi ama banka buradan taşınıp 400 bin liraya kiraya çıktı.

Mimar Seyfi Arkan tarafından 1935 yılında yapılan Ulus'taki İller Bankasının Genel Müdürlük binası tahrip ediliyor.

Bina 1.5 milyon liraya restore edilmesine rağmen banka ayda 400 bin lira ödediği Balgat'taki yeni binasına taşındı. Taşınma işleminden sonra ise Ulus'taki eski binası kaderine terk edildi. Bina şimdi harap halde. Binanın bakırları çalınıyor, tinerciler burayı mesken bellediği ve burada ateş yaktığı için bina her an bir yangın tehlikesiyle karşı karşıya.

Banka binasının bu durumuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, tarihe zarar verilmesinde sorumluluğu olanların ülkenin tüm yöneticileri olduğunu söyleyerek, “Binanın karşısında karakol olmasına rağmen binanın talanına göz yumuluyor. Binayla ilgili mahkemeye başvurduk, talanın fotoğraflarını gösterdik ancak mahkeme takipsizlik verdi. Bu  nasıl bir adaletsizlik” dedi.

  • İller Bankası binasının eski hali

BAKIRLAR ÇALINIYOR

En son mahkemeden tespit raporu istediklerini aktaran Candan, bir bilirkişiyle binaya girmeye çalıştıkları sırada yaşadıklarını anlattı: “Binanın girişi kapatıldığı için yanında yapılan cami inşaatının şantiyesinden girmek zorunda kaldık. Şantiyedeki görevliler bizi engellemek istedi yani bu ülkenin hakimine engel olmak istediler. İçeriye girebildiğimizde ise çocukları binadaki bakırları çalarken gördük. Çocuklar bize şantiyeden kişilerin binadaki bakırları alabilecekleri yönünde izin verdiklerini aktardılar. Bu binadan bir ülkede hukuk adalet nasıl sağlanamaz görün.”

  • Bina, Mimar Seyfi Arkan tarafından 1935'de yapılmıştı.

BANKA 'HAYIR' DİYOR

Binayla ilgili tespit raporunun geçtiğimiz Salı günü mahkemeye sunulduğu bilgisini paylaşan Candan, “Devletin malını devletten korumaya çalışıyoruz. Umarım görevliler ve yargı gereğini yapar. Bütün kamu görevlileri ve yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Yargı gereğini yapmazsa konuyu uluslararası alana taşıyacağız” dedi.

Candan, kendi binaları varken İller Bankası'nın kiraya çıkmasına da tepki göstererek, “Ayda 400 bin lira kira ödüyorlar, 4 ay 1.6 milyon lira kira ödediler. Bu para kaç işçinin aylık maaşı biliyor musunuz? Hem ülkenin tarihini hem de kaynaklarını talan ediyorsunuz. Önünüzdeki Anayasa referandumunda 'evet' çıkması durumunda yaşayacaklarımızı İller Bakasının binasının durumunda anlayabiliriz. Tek adam istediği gibi istediği binaların tarihin talanına onay verebilir ve buna karşı duracak da bir mekanizmanız kalmaz. İller Bankası binası bu Anayasa değişikliğine 'hayır' diyor” değerlendirmesinde bulundu. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net