01 Şubat 2017 12:25

Koçyiğit: ‘Hayır’ Türkiye demokrasisine kapı aralayacak

HDK Eş Sözcüsü Koçyiğit, ‘Hayır Türkiye demokrasisine kapı aralayacak. ‘Hayır’ı örgütlemek ve anlatmak için gece gündüz çalışacağız’ dedi

Koçyiğit: ‘Hayır’ Türkiye demokrasisine kapı aralayacak

Paylaş

Anayasa değişikliğini içeren referanduma ilişkin DTK, HDK, TJA, DBP ve HDP’nin, “Newroz ruhuyla demokraside direnelim, ‘HAYIRLA’ diktatörlüğe dur diyelim!” sloganıyla açıkladığı deklarasyon ile referandum çalışmalarının startını verilerek, yol haritası belirlendi. 

Halkların Demokratik Kongresi Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, açıklanan deklarasyon ve referanduma gidilecek sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘DARBE SONRASI ANAYASALAR DEMOKRASİYE KATKI SUNMADI’

Deklarasyonun Türkiye’nin tahlili olduğunun altını çizen Koçyiğit, gidilecek olan referandumun OHAL sürecinde olmasının antidemokratik olduğunu hatırlattı. Türkiye’nin demokratik anayasa sorunu olduğunu dile getiren Koçyiğit, “Zaten Türkiye’nin bütün anayasalarının yapım süreci ne yazık ki böyle olmuş ve bütün anayasaları hep darbelerden sonra yapıldı. Bu darbelerden sonra yapılan anayasaların demokrasinin çoğulculuğuna herhangi bir katkı sunmadı. Bir anayasaya ihtiyaç olduğunu anlamakla beraber bu yöntemin kendisinin sorumlu olduğunu ve bu yöntem ile gelen bir anayasaya hiçbir şekilde bizlerin ‘Evet’ demediğini, tutumumuzun açıkça ‘Hayır’ olduğunu açıklamış bulunuyoruz” dedi.

‘ANAYASA KÜRT DÜŞMANLIĞI PROJESİ’

“Bu anayasayı kim bize getiriyor?” diye soran Koçyiğit, anayasanın AKP ve MHP ittifakı ile referanduma götürüldüğüne dikkat çekti. Koçyiğit, “Kürt düşmanlığını, Kürt siyasetini tasfiye etme, Türkiye’deki, demokrasi güçlerini tasfiye etme ve bu kirli siyasetlerinin üzerinden de kendi yapılarını hâkim etme, kendilerini devletin yapılarında yaşatmak üzerine projelerinin olduğunu net bir şekilde görüyoruz. Yani o tekçi, militarist, erken egemen sistem, cinsiyetçi sistem bu şekilde İslami bir görünüme de bürünerek, aslında kendisini bir yüz yıl daha kuşatmanın projesini dayatmak istiyor” şeklinde konuştu.

‘ANAYASA KATMERLİ İMHA KONSEPTİNİN DAYATILMASIDIR’

Bölgede yaşanan çatışmalı ortama dikkat çeken Koçyiğit, “7 Haziran’dan bu yana AKP’nin ve onun ile birlikte fiili olarak ittifak içerisinde bulunan MHP’nin uygulamalarını eklediğimizde, bölgedeki savaş, kentlerin yakılması yıkılması bir bütün Kürt halkının göçertme politikaları eklendiği zaman aslında getirilmek istenilenin nasıl bir uygulama olduğunu çok açık ve net bir şekilde görebiliyoruz. Katmerli bir katliam, katmerli bir yok sayma, katmerli bir imha konseptinin dayatılmasıdır” diyerek, deklarasyonun temel noktalarından birinin hükümetin savaş politikalarına karşı olduğunun altını çizdi.

‘BAŞKANLIK SİSTEMİ İÇİN ÜLKEYİ UÇURUMA SÜRÜKLÜYORLAR’

Türkiye’nin demokratik, çoğulcu ve kapsayıcı cumhuriyeti esas alan anayasanın elzem olduğuna işaret eden Koçyiğit, “AKP’ye oy verenler dahil olmak üzere, bu anayasayı ihtiyaç olarak gören bir toplumsal kesim yok. Bu ülkenin gündemi nedir? Kürt sorunudur, çatışmadır, ekonomik geçim sıkıntısıdır. ‘OHAL döneminde bir anayasa yapılmıyor’ diyen kimseyi görmedik. Herkes bunu çok büyük bir tepki ile karşılaşıyor. Yani bir bütün ülkeyi bir başkanlık sistemi için, kendilerini kurtarmak için, ülkeyi bir uçuruma sürükleyen zihniyetin tehlikelerine toplumun tepkisi büyüyor” diye konuştu.

‘HAYIR’ İLE AKP SİYASAL TARİHTEN SİLİNECEKTİR’

Referandum seçiminden olası ‘Evet’in meşru olmayacağını vurgulayan Koçyiğit, “Yüz binlerce insan KHK’ler ile işsiz bırakılırken, getirip OHAL içerisinde referandum yapmak ve o referandumdan da ‘Evet’ çıkarmak meşru değildir. Biz o ‘Evet’ çıkan referandumdan gelecek olan anayasayı tanımayız. Oradan çıkacak olan anayasa bizim anayasamız olamaz” dedi. 

Değişikliğin sandıktan dönmesi olasılığını değerlendiren Koçyiğit, şunları söyledi: “Referandum ‘Hayır’ ile sonuçlanırsa, AKP bu ülkeden gidecek, siyasal tarihinden silinecektir. ‘Hayır’ çıkarsa Türkiye demokrasiye ve barışa kapı aralamış olacaktır. Kürt sorunu için, Alevi sorunu için, kadın sorunu için kapı aralamış olacaktır. Demokratik bir anayasa için bir şans yakalamış olacaktır.”

‘BİZİM ‘HAYIR’IMIZ DEMOKRASİYE KAPI ARALAYACAKTIR’

AKP’nin sandık sonuçları ile hezimete uğrayacağını söyleyen Koçyiğit, “Anayasaya ‘Evet’ demek, savaşa, OHAL’e, kadın katliamlarına, yaşanan krizin devamına ‘Evet’ demektir. Çok net bir şekilde ‘Hayır’ diyoruz. Bizim ‘Hayırımız’ ülkenin önünü açacak ‘Hayır'dır. Demokrasiye kapı aralayacak bir ‘Hayırdır’. Bu ‘Hayır’ı örgütlemek ve anlatmak için gece gündüz çalışacağız” diyerek, Türkiye halklarını ‘Hayır’ı yükseltmeye çağırdı. (DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Muslera, Simoviç'i de geride bırakacak

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa