Türkiye özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke oldu

Türkiye özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke oldu

Washington merkezli Freedom House, Dünyada Özgürlükler Raporu'nu açıkladı. Raporda Türkiye, 2016'da özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke oldu.

Freedom House, Dünyada Özgürlükler Raporu'nu açıkladı. Toplam 195 ülkede özgürlüğün irdelendiği, 'Popülistler ve Otokratlar: Küresel Demokrasiye Çifte Tehdit' başlıklı raporunu açıkladı. Türkiye 2016'da özgürlüklerin en çok gerilediği ülkeler arasında, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin ardından ikinci sırada yer aldı.

Freedom House'un raporunda, 87 ülke 'özgür', aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 59 ülke 'kısmen özgür', 49 ülke de 'özgür değil' ölçeklerinde yer aldı. En özgür ülkenin 100 puanla ölçüldüğü değerlendirmede, 2016 yılı için Türkiye'nin puanı 38 olarak belirtildi.

Freedom House, Türkiye Anayasası'na göre yürütme yetkisinin Başbakan'da olması gerektiğini ancak Cumhurbaşkanı'nın yürütmeyi etkin olarak biçimlendirdiğini, Türkiye'deki yönetimin özellikle son 5 yılda siyasi haklar ve özgürlükleri törpülediğini söyledi. (DHA)

www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. Muharrem Soyek 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Doğrusu Afganistan ve Suriye'yi daha özgür (özgürlüklerin en az gerilediği) ülkeler arasında görünce bana hiç de inandırıcı gelmedi. Türkiye'de özgürlüklerin gerilemiş olmasını ancak özgür ülkelerle kıyaslayabiliriz. Özellikle Batılı özgürlükler çerçevesinde epeyce gerilediğimiz doğrudur. Üçlü terör kolu saldırısı altında ve fetö isyanı tediti sürerken bu çok da şaşılası bir durum değil bence.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.