İsrail 3000’den fazla yeni yerleşim yeri planlıyor

İsrail 3000’den fazla yeni yerleşim yeri planlıyor

İsrail işgal altındaki Batı Şeria’da 3000’i aşkın yeni yerleşim yeri için planlar yaptığını açıkladı.

İsrail, işgal altındaki Batı Şeria'da 3000'i aşkın yerleşim yeri için plan yaptığını açıkladı. Reuters’in haberine göre açıklama mahkemenin kentteki bir karakolun tahliye edilmesi kararının ardından geldi. Yüksek Mahkeme, Filistin topraklarında yasa dışı biçimde kurulduğu gerekçesiyle bir İsrail karakolu için 8 Şubat’a kadar tahliye kararı vermişti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, yerleşim politikalarını eleştiren Obama’nın aksine İsrail’in politikalarını desteklediği ve İsrail’in bu destekten güç alarak benzer projeleri hızlandırdığı düşünülüyor.

Trump ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu 15 Şubat'ta Washington'da bir araya gelecek. Beyaz Saray sözcüsü, iki liderin konut yerleşimler hakkında da görüşeceğini açıkladı.

1967’deki Altı Gün Savaşı’ndan beri Batı Şeria’yı işgal altında tutan İsrail, sürdürdüğü yerleşim politikalarıyla bölgedeki nüfusunu arttıyor ve yarı milis yerleşimcilerle işgali güçlendiriyor. İsrail Savunma Bakanlığı uygulamaya ‘rutin hayata dönme’ olarak tarif ediyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net