Şaka değil cinayet: Yağmur Önüt davasında cezasızlık!

Şaka değil cinayet: Yağmur Önüt davasında cezasızlık!

İstanbul'da Yağmur Önüt'ü pompalı tüfekle öldüren Egemen Vardar'ın yargılamasında mahkeme 'şakalaşma' ifadesiyle düşük sınırdan ceza verdi.

İstanbul Küçükçekmece’de cinayete kurban giden Yağmur Önüt davasında mahkeme bilirkişinin cinayetin kasten olduğunu ifade eden raporuna rağmen; sanığın ifadeleri doğrultusunda ‘Bilinçli taksir’den ceza indirimine gitti.

İstanbul Küçükçekmece'de Yağmur Önüt'ü pompalı av tüfeğiyle öldüren üniversitesi öğrencisi Egemen Vardar'ın yargılandığı dava karara bağlandı. Sanık Egemen Vardar, bilirkişi raporunda olayın kasten olduğunu ifadelerine rağmen ‘Bilinçli taksirle ölüme neden olma’ suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kararın ardından Yağmur Önüt'ün annesi sinir krizi geçirdi.

Bakırköy 9. Ağır  Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya ‘kasten öldürme’ suçundan  müebbet hapsi istenen tutuklu sanık Egemen Vardar katıldı. Yağmur Önüt'ün babası Tamer Önüt ve annesi Sevgi Gülseren de duruşmada hazır bulundu. Duruşmada 6 tanık dinlendikten sonra duruşma savcısı Tuba Köse esas hakkındaki mütalasını açıkladı.

Savcı Köse, “Sanık Egemen Vardar'ın olay günü dikkatsiz ve tedbirsiz davranarak eline aldığı ve aksi ispatlanamadığı için arızalı olduğunu düşündüğü kabul edilen tüfekle sonucu bilip öngörmesine rağmen tetiğe basarak maktülün ölümüne neden oldu” diyerek ‘bilinçli taksirle ölüme neden olma’ suçundan ceza istedi.

Mahkeme heyeti de sanık Egemen Vardar hakkında ‘kasten öldürme’ suçundan dava açıldığını, ancak sanığın eyleminin bilinçli taksir aşamasında kaldığını iddia etti ve 7 yıl hapis cezasına hükmetti. Mahkeme heyeti, sanığın duruşmalardaki ‘tutum’unu ileri sürerek ceza indirimine gitti ve cezayı 5 yıl 10 aya düşürdü.

Davanın ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, adliye önünde açıklama yaptı. Yağmur Önüt'ün Ailesi'nin Avukatı Esin Yeşilırmak yaptığı açıklamada, "Sevgi gerekçe yapıldı bu duruşmada. Çünkü sanık 'Çok seviyorum' demişti ilk duruşmada. Sevginin ne kadar öldürücü bir şey olduğun gördük. Her kadın sevilmekten çok çok korksun bu ülkede. Çünkü bir tek bu nedenle öldürülebilirsiniz ve ceza almayabilirsiniz, bunu gördük. Gerekçe bilimsel değil, hukuksal değil. İtiraz edeceğiz” ifadelerini kullandı.

BİLİRKİŞİ 'KASTEN' DEMİŞTİ

Olaya ilişkin hazırlanan iddianameyle sanık Vardar hakkında taksirle ölüme neden olmak suçundan 9 yıl hapis istemiyle asliye ceza mahkemesinde dava açıldı. Dosyaya giren bilirkişi raporu davanın seyrini değiştirdi. Rapora göre av tüfeğinin hiçbir arızasının bulunmadığı, sanığın yakın mesafeden hedef alarak maktule ateş ettiği belirtildi. Küçükçekmece 6.Asliye Ceza Mahkemesi bilirkişi raporu üzerine görevsizlik kararı vererek dosyayı ‘kasten öldürme’ suçu nedeniyle Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Sanık ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası talebiyle yargılanıyordu. (DHA)

www.evrensel.net