AK Başkanı Tusk: Trump, Avrupa için varoluşsal bir tehdit

AK Başkanı Tusk: Trump, Avrupa için varoluşsal bir tehdit

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Rusya, Çin ve ABD yönetimlerini Avrupa Birliği'nin karşısında bulunan en büyük zorluklar olarak niteledi.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, ABD Başkanı Donald Trump’ın Avrupa için varoluşsal bir tehdit olduğunu söyledi. Tusk, 27 üye devlete açık bir mektup yollayarak, Avrupa Birliğini tehdit eden unsurları, ABD Başkanı Trump, Rusya, Çin ve radikal örgütler olarak sıraladı.

Tusk, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek olan ve Avrupa'dan çok sayıda devlet adamının katılacağı Malta Zirvesi öncesinde politik birliktelik çağrısında bulundu.

Polonya eski başbakanı da olan Tusk, Çin'in iddialı ve Rusya'nın saldırgan politikalarının, Orta Doğu'daki terör ve kaosun ve yeni ABD yönetiminin kaygı verici kararlarının, Avrupa'nın geleceğini tehlikeye soktuğunu söyledi.

Tusk, “Özellikle Washington'daki değişim, Avrupa Birliği’ni zor bir duruma sokuyor, yeni yönetim Amerika'nın dış politikasının son 70 yılını sorguluyor gibi görünüyor” diye yazdı.

“Avrupa Birliği'nin dağılması, üye ülkelerin tam bağımsızlığını geri kazanmasına yol açmaz, aksine ABD, Rusya ve Çin gibi büyük güçlere bağımlılık anlamına gelir. Sadece bir arada olursak tam bağımsız oluruz” diyen Tusk, bu amaçla Avrupa'nın entegrasyonunu daha ileriye taşıyacak adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Tusk, Avrupalı üst düzey yetkili ve diplomatların Brüksel'deki görüşmede Trump'a karşı tepki verilmesi konusunu tartıştıklarını da söyledi. (DHA)

www.evrensel.net