31 Ocak 2017 18:22

SİYAD’dan MHP’li başkanın sansürüne tepki

Mahsun Kırmızıgül’ün yeni filmi ‘Vezir Parmağı’nın Anamur Belediyesi’nin MHP’li başkanı tarafından sansürlenmesine sinema yazarları tepki gösterdi.

SİYAD’dan MHP’li başkanın sansürüne tepki

Paylaş

Mahsun Kırmızıgül’ün senaryosunu yazıp yönettiği ve başrolde oynadığı ‘Vezir Parmağı’ filminin Mersin’in Anamur İlçe Belediye Başkanı MHP’li Mehmet Türe tarafından sansürlenmesine sinema yazarları tepki gösterdi. Sinema Yazarları Derneği yaptıkları yazılı açıklamada “Vezir Parmağı adlı filmin bazı ilçelerde gösteriminin ilçe belediye yönetimleri tarafından engellenmesi açık biçimde sansürdür ve ülkemizde sansürün ulaştığı yaygınlığın endişe verici yeni göstergesidir. Söz konusu filmin gösterimi önündeki tüm engellemelerin derhal kaldırılmasını ve filmin yönetmenine yönelik hedef gösterici beyanların sona erdirilmesini ivedi olarak talep ediyor, sansürün her türlü biçiminin ortadan kaldırılması gerektiği konusundaki tutumumuzu yineliyoruz” dedi.

TÜRE: ‘VEZİR PARMAĞI’ GÖSTERİME GİREMEZ

Emekli yüzbaşı olan Belediye Başkanı Mehmet Türe, sosyal medya hesabından “Ben olduğum müddetçe, Mahsun Kırmızıgül gibi birinin ‘Vezir Parmağı’ filmi ve benzerleri asla Anamur sınırlarında gösterime giremez. Film Belediye Sinemamızdan iptal edilmiştir” paylaşımında bulundu.

64 bin nüfuslu ilçedeki tek sinema olan Anamur Belediyesi Kültür Müdürlüğüne bağlı Belediye Sinema Salonu’nda açıklamalarda bulunan Başkan Türe şöyle dedi:
“PKK terör örgütüne sempati ile bakan, PKK terör örgütüne ‘terör örgütü’ diyemeyen ve operasyonlara karşı gelen, Türkiye Cumhuriyeti’ni suçlayan bu ve bunun gibi sanatçılara bizim de bir tavrımız, bir sözümüz olacaktır. Bu nedenle Anamur Belediye Sinema Salonu’nda Vezir Parmağı filmi gösterilmeyecek. Sadece bu değil, bunun gibi filmlerin Anamur Belediye sınırları içerisinde oynamaları mümkün değil. Amacımız bir mesaj vermek. Amacımız birileri bir tavır sergiliyorsa, bir saf tutuyorsa, bizim safımız da Türkiye Devletidir, Türkiye Cumhuriyetidir, Türk milletidir. Dolayısıyla Mahsun Kırmızıgül’ün Vezir Parmağı filmi, Anamur Belediye sinemalarında asla oynatılmayacaktır.”

‘SENARYO SIKINTISI VARSA BEN YAZAYIM’

Mahsun Kırmızıgül’e askerler ile polislerin filmini çekmesini öneren Türe şöyle konuştu: “Eğer bir film yapacaksa PKK terör örgütü ile mücadele eden asker ve polisin oynayacağı, senaryosunun buna göre ayarlanacağı bir film yapsın. Biz de destekleyelim. Eğer senaryoda bir sıkıntı çekiyorsa, onun senaryosunu da ben yazarım. Çünkü biz eski bir askeriz. Bu konuda bol miktarda mücadelemiz var. Tavrımız var, kahramanlarımız var. Dolayısıyla Mahsun Kırmızıgül gibi sanatçıların, PKK terör örgütüne sempati duyan sanatçıların Anamur sınırları içerisinde yer bulması, halkla buluşması mümkün değil.” (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Grev 'suçu'ndan gözaltına alınanlar serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Avrupa'nın 5 büyük liginde haftanın görünümü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa