Katliamı protesto edenler hakim karşısına çıktı

Katliamı protesto edenler hakim karşısına çıktı

İzmir’de 10 Ekim Katliamı’nı protesto edenlere açılan davanın ilk duruşması görüldü.

İzmir'de 10 Ekim Ankara Katliamı'nı protesto ettikleri sırada gözaltına alınan 69 kişi hakkında ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet’ ve ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması İzmir 25. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya sanıkların bir kısmıyla avukatları katılırken, çeşitli siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. Mahkeme heyeti, sanık sayısının fazlalığı nedeniyle davanın üç gün boyunca devam edeceğini belirtti.

Kimlik tespitinin ardından ifadelere geçilen duruşmada sanıklar, IŞİD saldırısını protesto etmenin suç olmadığını belirterek, o gün demokratik haklarını kullandıklarını ancak polisin buna izin vermediğini ifade etti. Polise herhangi bir saldırıda bulunmadıklarını belirten sanıklar, beraatlerini talep etti.

İfadelerin ardından duruşmaya yarın devam edilme kararı verildi.

NE OLMUŞTU?

10 Ekim 2015 günü Ankara'da Barış Mitingi'ne yönelik gerçekleşen bombalı saldırının ardından İzmir'de Alsancak Kıbrıs Şehitleri anıtı önünde protesto eylemi gerçekleşmişti. Eyleme yönelik polis saldırısı sonucu aralarında avukat ve insan hakları savunucularının da bulunduğu 69 kişi gözaltına alınırken, çevrede bulunan birçok yurttaş da polisin saldırısı nedeniyle yaralanmıştı.

Gözaltına alınanlar hakkında yaklaşık 4 ay sonra ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet etmek’ suçundan dava açıldı. Öte yandan olayın gerçekleştiği gün Güvenlik Şube Müdürü olan ve müdahale talimatını veren Yusuf Uysal ise darbe girişiminin ardından gerçekleşen cemaat operasyonlarında gözaltına alınarak tutuklanmıştı. (DİHABER)

www.evrensel.net