CHP: Trump’ın kararına hükümetin sessizliği utanç verici

CHP: Trump’ın kararına hükümetin sessizliği utanç verici

CHP Göç ve Göçmen Sorunlarını İnceleme Komisyonu AKP Hükümetinin Trump’ın vize kararına sessiz kalmasını eleştirdi.

CHP Göç ve Göçmen Sorunlarını İnceleme Komisyonu, ABD Başkanı Donald Trump’ın, nüfuslarının çoğunluğu Müslüman olan 7 ülkenin vatandaşlarına ABD’ye giriş yasağı koyma kararını eleştirerek, “Tüm dünya ülkelerinden bu karara tepkiler yükselirken, AKP Hükümeti’nin sessizliğe bürünmesi insanlık adına utanç vericidir” değerlendirmesinde bulundu.

Komisyon tarafından yapılan yazılı açıklamada, Trump’ın verdiği kararın temel insan haklarına, mülteci haklarına ve tüm evrensel değerlere aykırı olduğunu ifade edildi. ABD’ye girmek için yasal hakları bulunan bazı göçmenlerin dahi havaalanlarında gözaltına alınmalarının ırkçı bir uygulama olduğu belirtilen açıklamada, bu kararın, terörle mücadele adına alınmış olmasının da kaygı verici olduğu kaydedildi.

‘TOPTANCI ANLAYIŞLA TERÖRİST İLAN ETMEK ÇAĞ DIŞI’

Terörün asıl kaynaklarının, toplumsal ve siyasal dışlanma, eşitsizlik, adaletsizlik, yoksulluk ve ülkelerin iç işlerine dışarıdan müdahale olduğu vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Trump’ın bu kararı, terörü engellemek yerine, tam da terörün kaynağını besleyen bir karar olmuştur. Özellikle, ülkelerindeki savaştan kaçan Suriye vatandaşlarına uygulanan bu ayrımcılık hiçbir hakkaniyete sığmamaktadır. 

İzolasyonist politikalar ile küresel terörü yenmek mümkün değildir. Her türlü radikalizmle mücadele etmenin yolu, laikliği toplumsallaştırmak, siyasi temsiliyeti genişletmek, eşitsizlikle mücadele etmek, adaleti sağlamak ve evrensel insani değerlere uymaktır. Ayrıca terörü ülkeler yapmaz, terörizme bulaşan insanlar ve yönetimler vardır. Bir ülkeyi ve vatandaşlarını toptancı anlayışla terör şüphelisi/suçlusu ilan etmek çağ dışıdır.”

‘MAHKEMENİN ASKIYA ALMASI KUVVETLER AYRILIĞI AÇISINDAN SON DERECE ÖNEMLİ’

Açıklamada, New York Federal Mahkemesi’nin söz konusu kararı geçici olarak askıya alması ve16 eyaletin başsavcılarının ortak bir kınama metni yayınlamasının insan hakları açısından olumlu bir adım olduğu belirtilerek, “Bu gelişme, kuvvetler ayrılığının işlevini göstermesi açısından ülkemiz adına son derece önemlidir” denildi.

AKP Hükümeti’nin yeni anayasa teklifinin kuvvetler ayrılığını tamamen yok edecek bir teklif olduğu kaydedilen açıklamada, “Tüm yapıları tek bir kişinin iki dudağı arasına bırakacak bir rejimin yol açacağı zararlar bu örnekle bariz bir şekilde görülmüştür” denildi.

‘SUSKUNLUKLARI MANİDAR VE BİR O KADAR DA HAZİN’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet kanadının olayla ilgili sessiz kaldığı da belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi:“ABD Başkanlık seçimleri öncesi İslam dünyasını aşağıladığı için Donald Trump aleyhinde sert çıkışlar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AKP hükümetinin, iktidar medyasının ve köşe yazarlarının bu son olay sonrası suskunluğu manidar ve bir o kadar da hazindir. Bu durum, AKP’nin haklının değil, her zaman güçlünün yanında durduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Tüm dünya ülkelerinden bu karara tepkiler yükselirken, AKP hükümetinin sessizliğe bürünmesi insanlık adına utanç vericidir. Bu durum AKP hükümetinin ikiyüzlülüğünü açıkça ortaya koymuştur.

CHP, özgür ve eşit bir düzen, savaşların olmadığı bir dünya için göçmenlerin ve mültecilerin yanında, insanlığın önüne örülen duvarların karşısındadır.” (ANKA)
 

www.evrensel.net