Gündem dağıtıcısının tutukluluğunun devamına karar verildi

Gündem dağıtıcısının tutukluluğunun devamına karar verildi

Kapatılan Azadiya Welat ve Özgür Gündem Gazetesi dağıtımcısı Hakan Ergün'ün görülen ilk duruşmasında tutukluluğunun devamına karar verildi.

Adana’da 10 Ağustos’ta yapılan gözaltına alınıp tutuklanan KHK ile kapatılan Azadiya Welat ve Özgür Gündem Gazetesi dağıtımcısı Hakan Ergün Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmasında tutukluluğunun devamına karar verildi. “Örgüt üyesi olmak”, “Örgüt propagandası yapmak” “Suç işlemeye tahrik” ve “Suç ve suçluyu övmek”  iddiası ile 13 kişinin yargılandığı davada tutuklu yargılanan diğer 7 kişi ise tahliye edildi.

FACEBOOK PAYLAŞIMI NEDENİYLE TUTUKLANMIŞTI

Facebook paylaşımları nedeniyle yapılan operasyonda gözaltına alınan Ergün, ikamet ettiği ve her gün gazete dağıttığı Barbaros Mahallesi’nde gerçekleşen bir eylem sırasında yoldan karşıya geçerken bir görüntüsü dosyada bulunuyor. Ergün’ün avukatı Tugay Bek, Ergün’ün diğer sanıklardan farklı olarak bu görüntüsünün bulunduğunu belirterek eylem hazırlığı yapıldığının anlaşıldığı görüntülerde müvekkillerinin yalnızca karşıdan karşıya geçerken görüntüsünün olduğunu ve en kısa zamanda bırakılması için girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

Duruşmada Kürtçe savunma yapma talebinde bulunan Ergün’ün talebi kabul edildi ve tercüman aracılığıyla savunması alındı. Hakan savunmasında gazeteci olduğunu ve mahallede gazete dağıtımı yaptığını, herhangi eyleme katılmadığını söyleyerek beraatını talep etti. Mahkeme heyeti Hakanın tutukluluğunun devamına karar verirken tutuklu yargılanan 7 kişinin tahliyesine karar verip duruşmayı 28 Mart’ta erteledi. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net