Özge Kandemir’i öldüren şoför tutuksuz yargılanacak

İstanbul'da öğrenci Özge Kandemir’in ölümüne sebep olan kamyon şoförü hakim karşısına çıktı. Şoförün tutuksuz yargılanmasının devamına karar verildi.

31 Ocak 2017 13:44
Paylaş

İstanbul'da hafriyat kamyonunun ezerek öldürdüğü 22 yaşındaki Özge Kandemir davasının ilk duruşması Anadolu Asliyesi 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Şoför Aydın Yanık'ın tutuksuz yargılanmasının devamına karar veren mahkeme, sonraki duruşmayı 21 Mart'a erteledi.

Davanın ilk duruşmasında kazada yaralanan Büşra Özsayın ve avukatları ile tutuksuz sanık Aydın Yanık ve avukatları hazır bulundu. Duruşmayı Özge Kandemir'in ailesinin yanı sıra Emek Partisi MYK Üyesi Levent Tüzel ve Emek Partisi üyeleri de izledi.

ÇARPMA ANINI HİSSETMEMİŞ

Sanık Aydın Yanık ifadesinde, Özge Kandemir'e çarpma anını hissetmediğini, orada bulunan bir esnafın uyarısıyla durumu fark ettiğini iddia etti. Yanık, "Gebze'den aracıma yüklediğim yükle olay yerine giderken sokağın dar olması sebebiyle geniş viraj alarak sokağa girdim, sokağa girdikten sonra sağ ve sol tarafta kaldırımda da hiç yer kalmadı. Karşıdan gelen şahıs beni uyardı 'arabayı geri al' dedi, geri aldım. Sonra birini ezdiğimi söyledi oradaki esnaf. Maktulü çıkarmak için aracı ileri aldım. Olay sırasında çarptığımı ve aracın altına girdiğini görmedim. Yanındaki arkadaşı Büşra Özsayın'a da nasıl vurduğumu bilmiyorum ama kamera kayıtlarında izlerken Büşra Özsayın'ın maktulün çarpması neticesinde yaralandığını gördüm. Yol rampa olduğu için maktulün tekerin altına girdiğini hissetmedim" dedi. Sanık avukatları, dosyanın tek delilinin görüntü kayıtları olduğunu ve kayıtların bilirkişi huzurunda kapalı oturumda izlenmesini, ayrıca aracı durduran esnafın da kazaya şahit olduğu için tanık olarak dinlenmesini talep etti.

ŞOFÖR İKİNCİ KEZ ÜZERİNDEN GEÇİNCE HAYATINI KAYBETTİ

Kazadan yaralı olarak kurtulan Büşra Özsayın ise olay anını şöyle anlattı: "Özge çocukluk arkadaşımdı. Üniversiteden arkadaşıyla ziyaretime geldi. Moda'ya nasıl gideriz diye yürüyorduk. Karşı kaldırımdan gelen biri vardı ona doğru yöneldik. Nasıl gideceğimizi soracaktık. O sırada Özge durdu ben de yürüyordum. Ne olduğunu anlamadım gözümü yerde açtım arkadan bir şey çarptı ne oldu derken çığlıklar duyup kalktım. Özge'yi tekerin altında gördüm çıkmak için elini uzattı bize. Aracın sahibi Özge'yi tekerin altından çıkarmak için ya da her neyse ileri aldığında Özge gözlerini kapadı. Ambulanslar geldi. Bana vuranın ne olduğunu görmedim ama kamyonun olduğunu düşünüyorum çünkü Özge'yle aramda mesafe vardı. Özge çantasıyla oynuyordu, çantası araca mı takılmıştı, bir şey mi alacaktı emin değilim ama çıkartıyor gibi bir hareket yapıyordu. Karşıdan gelen ve uyaran herhangi bir şahsı görmedim. Tek hatırladığım sanık şoför mahallini açıp aşağıya baktı Özge'yi gördükten sonra hareket etti. Bana vuran sanıktan şikayetçiyim."

Özsoy'un avukatı da şikayetçi olduklarını tekrarladı.

  • Özge Kandemir

Özge Kandemir'in ailesinin avukatı ise Kadıköy ilçesinin kamyonetlerin girişine yasak bir bölge olduğunu hatırlatarak sanığın birden fazla trafik kusuru olduğunu söyledi. Yasaklı yere girdiği ve birden fazla trafik kuralını ihlal ettiği için suçun taksirle değil bilinçli taksirle işlendiğini ifade eden aile avukatı, sanığın tutuklu yargılanmasını talep etti.

Olay anına ait görüntülerin bilirkişi huzurunda mahkemece izlenmesi talebini reddeden mahkeme, olay anına şahit olan esnafın tanık olarak dinlenmesine ve sanığın tutuksuz olarak yargılanmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 21 Mart'a ertelendi.

YASAKLI BÖLGEDEKİ İLK KAZA DEĞİL

Duruşma sonrasında Özge Kandemir'in teyzesi Sultan Özer ve EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel açıklama yaptı. Özer, "Ailenin avukatları 3 kez tutuklama talebinde bulunmalarına rağmen sanık tutuklanmadı. Duruşmaya gelirken kimliğini bile yanında getirmekten aciz olan birine kamyon veriyor ve yasak bölgeye girmesine izin veriliyor" diyerek tepki gösterdi.

TÜZEL: İNŞAAT KAMYONU TERÖRÜ

EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel ise kazayı "inşaat kamyonlarının terörü" olarak değerlendirdi. Tüzel, "Yaşanan bu kaza ilk değildi daha önce de pek çok insan bu sebeple hayatını kaybetti. Yaşanan infial karşısında da sanıklar tutuksuz yargılanıyor adil yargılama konusunda insanın aklına tereddütler geliyor. Eski yapıların olduğu dar sokaklarda inşaatlara ve hafriyat kamyonlarına izin verilmemesi lazım asıl adalet bu şekilde tecelli edecek.

NE OLMUŞTU?

7 Ekim 2016 tarihinde Özge Kandemir ve arkadaşı Büşra Özsayın, Kadıköy Caferağa Mahallesi Mühürdar Sokak ile Tuğlacı Emin Bey Sokağı arasında yaya olarak seyir ederken, sola doğru dönüş yapmaya çalışan bir kamyonun kasası Kandemir’in çantasına takılmış, Kandemir’i tekerlerin altına doğru sürüklemişti. Kamyon şoförü etrafta bulunanların müdahalesi ile durdurulurken, bu sefer de Kandemir’in üzerinden aracı çekmek için hareket eden şoför, Kandemir’i ikinci kez ezerek hayatını kaybetmesine sebep olmuş, Büşra Özsayın’ı da yaralamıştı. Bir kişinin ölümüne bir kişinin de yaralanmasına neden olan kamyon şoförü hakkında taksirle ölüme sebebiyet verme ve yaralama suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Referandumda işçilerin tüm kazanımları da oylanacak’

SONRAKİ HABER

Meksika’da plastik ve yağ fabrikalarında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa