MÜ’deki cinsel istismar davası ertelendi

MÜ’deki cinsel istismar davası ertelendi

MÜ'de yüksek lisans öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla öğretim görevlisi O.Ç. hakkında açılan davanın duruşması ertelendi.

Mersin Üniversitesi (MÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi O.Ç.nin danışmanlığını yaptığı yüksek lisans öğrencisine  cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla açılan davanın 4'üncü duruşması görüldü. Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık ve mağdur ile birlikte, tarafların avukatları ve yakınları katıldı. Duruşmaya izleyiciler ise alınmadı. 

Duruşmanın başlaması ile birlikte mağdur tarafın önceki duruşmada yaptığı reddi hakim talebinin reddedildiği değerlendirildi. Reddi hakim talebinin mahkeme tarafından değerlendirilmeden bir üst mahkemeye gönderilerek, reddedildiğini ifade eden mağdur avukatları usüle aykırı olduğu gerekçesi ile itirazda bulundu. Mağdur avukatlarının itirazlarının yerinde olduğunun görülmesi üzerine mahkeme reddi hakim talebinin mahkemece tekrar değerlendirilmesi ve taraflara iletilmesine karar verdi. Duruşma 21 Şubat 2017’ye ertelendi. 

Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim Üyesi O.Ç.’nin danışmanlığını yaptığı yüksek lisans öğrencisine 2015 yılında zorla cinsel istismarda bulunduğu iddia edilmişti. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunulması üzerine “Kişinin nitelikli cinsel istismarı” suçlamasıyla a O.Ç. hakkında dava açılmıştı. (DİHABER)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 31 Ocak 2017 14:17
www.evrensel.net

2 yorum yapılmış

  1. Yorumcu 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 1

    Öncelikle söylemeliyim ki aynı üniversitede öğretim elemanıyım. Sürece tanık ve yakından takip edenlerdenim.
    Masumiyet karinesi, suçsuzluk ilkesi veya uluslararası hukuk terimi olarak suç kesinleşmediği sürece kimsenin suçlu sıfatıyla değerlendirilemeyeceğini ifade eden, temel hukuk doktrini. Evrensel hukuk kurallarına göre, bir kişinin masum olduğunun kanıtlanmasına gerek yoktur; kişinin suçluluğunun kanıtlanamamış olması yeterlidir. Bunun için masumiyet karinesinin temelini, hukukta hüküm giydirmenin yalnızca iddia edilen suçların kanıtlanmasıyla mümkün olduğu gerçeği oluşturur. Bu da hüküm giymemiş kimsenin suçlu sayılamayacağı veya suçlu olarak lanse edilemeyeceği ilkesini; yani masumiyet karinesini doğurur. Masumiyet karinesi evrensel bir yargı doktrini olup; İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nde yer almaktadır. Buna bağlı olarak bu bildiriye taraf olan ülkeler, yasalarında bu doktrine yer vermek durumundadır.
    Bu hususta TKDF’nin gazetenize geçtiği haberi gerekli incelemeyi yapmadan yayımlamanız yukarıda altı çizili kısma uymadığı gibi, özellikle öğretim üyesinden bahsederken adının baş harflerini vermeniz, ancak mağdurdan bahsederken sadece yüksek lisans öğrencisi olarak anılması yayınınızı taraflı gösterdiği gerekçesiyle dava yoluna açık görülmektedir. Basın özgür ve aynı zamanda tarafsız olmak zorunda olduğundan yayını tekzip etmeniz gerekmektedir. Öte yandan yukarıdaki yorumcunun gönderdiği yorumda bahsettiği hususlar rektörlük makamı tarafından araştırılmış ve her hangi bir gerçek bulguya ulaşamamıştır. Sözde tanık olarak rektörlüğe bildirilen öğrenciler öğretim elemanı aleyhinde bir ifade beyan etmemişlerdir. Çalıştığı kurumda popüler ve muhalif karakteri dolayısıyla bu öğretim üyesi arkadaşımız hakkında başlatılmış olan bu cadı avına ortak olmamak adına gerçekten tarafsız olmanız dileğiyle, İlgilerinize.

  2. Yorumcu 8 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 1  /  Beğenmedim 0

    Hak yerini bulacaktır elbet hocanın öğrencilerine zorla alkol aldırdığı iddalarıda varmış davanın yakından takipcisiyiz

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.